Dzieci rozpoznają ojczysty język już w łonie matki – twierdzą na podstawie przeprowadzonych badań japońscy naukowcy. Wyniki badań mają znaczenie nie tylko dla osób zajmujących się nauką języków, ale także dla lekarzy.

REKLAMA

Badania przeprowadzono w trzech krajach: Japonii, Francji i Włoszech. Nowo narodzone dzieci zostały podłączone do odpowiedniej aparatury, która analizowała, w jaki sposób reagują na nagrane frazy wypowiadane w ich języku.

Naukowcy zauważyli, że ta sama część kory mózgowej, która u dorosłych odpowiada za język, uaktywnia się także u niemowląt. Kiedy dzieci słyszały frazy w innym języku - ta część mózgu nie reagowała.

To fakt, że po 10 tygodniach, kiedy embrion ma już całkowicie rozwinięty organ słuchu. Dziecko łapie i rozpoznaje intonację i akcent już w tym czasie i jest w stanie rozróżnić czy słucha języka ojczystego, czy innego - mówił

doktor Hideaki Koizumi prowadzący badania w japońskim laboratorium Hitachi.

Efekty badań mają znaczenie nie tylko dla osób zajmujących się nauką języków, ale także dla lekarzy. Doktor Koizumi dodaje, że wczesne obserwacje aktywności mózgu pomogą ustalić, czy dziecko jest zdrowe i odpowiednio prowadzić leczenie.

19:35