Jeśli komuś do tej pory nie dawało spokoju pytanie o to, jakim cudem papugi potrafią naśladować mowę, może odetchnąć z ulgą. Międzynarodowy zespół naukowców, pod kierunkiem badaczy z Uniwersytetu Duke rozwiązał tę zagadkę. W mózgu ptaka znaleziono struktury, o których istnieniu do tej pory nie wiedziano, a które prawdopodobnie odpowiadają za te zdolności. Jak pisze w najnowszym numerze czasopismo "PLOS ONE" ich badania mogą pomóc w zrozumieniu mechanizmów mowy także u człowieka.

REKLAMA

Papugi to jedne z nielicznych zwierząt, o których wiadomo, że potrafią się uczyć naśladować dźwięki. Naukowcy od lat próbowali zrozumieć, co sprawia, że są w tym tak dobre, ale poza obserwacjami dotyczącymi różnic objętości pewnych obszarów mózgu niewiele byli w stanie ustalić. Do tej pory jednak tego typu badania prowadzono tylko na mózgach papużek falistych. Najnowsza praca była już znacznie szersza, zbadano preparaty aż ośmiu gatunków papug. Nie ograniczano się tylko do analizy anatomicznej, badano też ekspresję genów.

Okazało się, że mózg papugi różni się od mózgów ptaków śpiewających, czy kolibrów, które także mają pewne zdolności naśladowania dźwięków. Papugi nie tylko mają w mózgu wyspecjalizowane centra, jądra, odpowiedzialne za uczenie się dźwięków, ale ośrodki te otaczają znacznie bardziej rozbudowane skorupy, które te procesy wspierają. Z bliżej nieznanych powodów, we wcześniejszych badaniach, nie zauważano tego podziału i nie domyślano się współdziałania tych rejonów.

To odkrycie otwiera możliwość badania zarówno procesów opracowania informacji, które pozwalają papugom naśladować dźwięki, jak i samego mechanizmu, który leży u podstaw imitowania ludzkiej mowy - mówi współautorka pracy Mukta Chakraborty z Uniwersytetu Duke. Jej szef, profesor Erich Jarvis przyznaje, że jeszcze w 2000 roku uważał jądro i skorupę za jedną wiekszą strukturę i nie wiązał całości ze zdolnościami wokalnymi. Zaskakuje mnie, jak mogłem tego wtedy nie zauważyć. Gdy dziś patrzę na te przekroje sprzed 15 lat, zadziwia mnie, jak mogłem nie dostrzec czegoś, co dziś wydaje mi się oczywiste - dodaje.

U większości ptaków, rejony mózgu odpowiedzialne za śpiew są powiązane z rejonami kontrolującymi ruch. Być może to właśnie sprawia, że niektóre papugi wykazują zdolności do "tańca" w rytm muzyki. Taka koordynacja bodźców słuchowych i ruchu wymaga już sporych zdolności obliczeniowych mózgu - podkreśla Chakraborty. Być może z pewnych zdolności papug wciąż jeszcze nie zdajemy sobie sprawy.