Wyspa Iwo Jima, na której w czasie II wojny światowej toczyły się zaciekłe walki między Japończykami a Amerykanami, na prośbę mieszkańców zmieniła nazwę na Iwo To. Tak ten mały skrawek lądu nazywał się przed wojną.
Choć formalnie zmienia się toponim, jego znaczenie pozostaje to samo: zarówno Iwo Jima, jak i Iwo To oznacza "wyspę siarczaną". Nie zmienia się też pisownia nazwy - nadal będzie zapisywana za pomocą dwóch tych samych znaków. Inna tylko będzie ich interpretacja.
Problem z nazwą pojawił się po ewakuacji rdzennych mieszkańców w 1944; przybyli tam oficerowie japońskiej marynarki błędnie ochrzcili wyspę Iwo Jimą i tak już zostało - tłumaczy Associated Press.
Japońsko-amerykańskie walki o Iwo Jimę rozpoczęły się 19 lutego 1945, po kilkudniowym ostrzale z morza i powietrza. W wyjątkowo ciężkich 5-tygodniowych starciach, armia USA
straciła blisko 6.800 ludzi. Śmierć poniosło też 21 tys. żołnierzy japońskich. Zdobycie wyspy umożliwiło wykorzystanie jej przez Stany Zjednoczone jako bazy dla ataków lotniczych na Japonię.
Zwycięstwo uwiecznił na zdjęciach amerykański fotograf, laureat nagrody Pulitzera Joe Rosenthal, zmarły w sierpniu 2006 roku. Jego fotografia przedstawia zatknięcie przez czterech marines 23 lutego 1945 roku na górującym nad Iwo Jimą szczycie Suribachi
amerykańskiej flagi.