To rejon mózgu, znajdujący się za oczami, tak zwana kora okołooczodołowa (OFC) decyduje o tym, czy jesteś optymistą, czy nie - przekonują na łamach czasopisma "Social, Cognitive and Affective Neuroscience" naukowcy z University of Illinois. Ich badania pokazują, że osoby, u których ten rejon jest większy mają większą skłonność, by szklankę postrzegać jako do połowy pełną. Rzadziej wpadają też w stany lękowe.

REKLAMA

Kora okołooczodołowa ma istotne znaczenie w integracji docierających do mózgu bodźców intelektualnych i emocjonalnych, reguluje nasze zachowanie. Wcześniejsze badania pokazywały, że rozmiar tego rejonu może mieć związek z podatnością na stany lękowe. U osób które miały za sobą traumatyczne przeżycia obserwowano nawet zmniejszenie OFC, szczególnie wyraźne u osób, które cierpiały na zespół stresu pourazowego.

Badacze z University of Illinois postawili hipotezę, że wiekszy obszar OFC może do pewnego stopnia chronić nas przed stanami lekowymi właśnie w ten sposób, że zwiększa nasz poziom optymizmu, w pewien sposób "zakłada nam na nos" różowe okulary. To odmienny sposób analizy stanów lękowych, które do tej pory koncentrowały się na badaniach osób odczuwających takie zaburzenia. Tym razem uczestnikami eksperymentu były osoby zupełnie zdrowe.

61 ochotników poddano badaniom z wykorzystaniem technologii obrazowania magnetycznym rezonansem jądrowym (MRI). Badano objętość różnych rejonów mózgu, w tym właśnie kory okołooczodołowej. Proszono ich także o wypełnienie testów, które miały pomóc w określeniu ich optymizmu, stanów lękowych i depresyjnych, pozytywnych i negatywnych emocji.

Okazało się, że osoby, które mają grubszą korę OFC po lewej stronie mózgu faktycznie wykazują większy poziom optymizmu i rzadziej odczuwają lęk. Nie znaleziono przy tym związku z innymi rejonami mózgu i cechami charakteru, które mogłyby na poziom optymizmu wpływać. "Wyniki naszych badań wskazują, że optymizm, który ma odbicie w strukturze OFC może przyczyniać się do zmniejszenia ryzyka stanów lękowych" - mówi współautorka pracy, Sanda Dolcos.

Naukowcy z Illinois zapowiadają dalszą pracę, zmierzającą do ustalenia, czy z pomocą ćwiczeń rozwijających OFC można zwiększyć poziom optymizmu. Wiedzą, że zdobywanie pewnych umiejętności może wpływać na strukturę mózgu, jeśli udałoby się jedno z drugim powiązać różowe okulary stałyby się znacznie "łatwiej dostępne".