"Filary Stworzenia", obiekt najsłynniejszego zdjęcia, wykonanego przez teleskop kosmiczny Hubble'a, prawdopodobnie już nie istnieją - twierdzą francuscy astronomowie.
Analiza najnowszych zdjęć w podczerwieni, wykonanych przez teleskop kosmiczny Spitzera pokazała zmierzającą w ich kierunku falę uderzeniową po wybuchu supernowej, która prawdopodobnie już kilka tysięcy lat temu zmiotła słynne obłoki gazu i pyłu w mgławicy Orła.
Zdjęcia "Filarów Stworzenia" opublikowano w 1995 roku. Pokazywały obraz obłoków sprzed 7 tysięcy lat, tyle bowiem czasu potrzeba, by biegnące od nich światło dotarło do Ziemi. Zauważona teraz fala uderzeniowa mogła dotrzeć do nich mniej więcej tysiąc lat później. Jeśli hipoteza naukowców z Institut d'Astrophysique Spatiale w Orsay się potwierdzi, ich obraz po takim czasie zniknie z naszego nieba.
Astronomowie na podstawie przekazów historycznych próbują teraz ustalić, czy na Ziemi zaobserwowano kiedyś sam wybuch supernowej, który wywołał te falę uderzeniową. Prawdopodobnie można go było zobaczyć tysiąc, do dwóch tysięcy lat temu.