Przesiadywanie małych dzieci przed telewizorem może prowadzić w późniejszym wieku do problemów z koncentracją - alarmują naukowcy z Nowej Zelandii. Ich badania pokazały, że u dzieci, które oglądały telewizję ponad 2 godziny dziennie takie objawy były wyraźnie widoczne.
Badacze z Uniwersytetu Otago zaobserwowali u dzieci oglądających dużo programów telewizyjnych nawet 40-procentowy wzrost liczby przypadków zaburzeń koncentracji. Wzrost ten występował w tym samym stopniu u chłopców i dziewczynek. Objawy obejmowały miedzy innymi łatwość dekoncentracji, skrócony czas skupienia. Różnic tych nie tłumaczyły warunki życiowe dzieci, czy ich inteligencja. Nie wyrównywało ich nawet ograniczenie telewizji w nieco starszym wieku.
Badacze przypuszczają, że mózg małego dziecka, wystawiony na nadmiar bodźców płynących z ekranu, odbiera potem rzeczywistość jako mało ciekawą i łatwo się nudzi. Dlatego mniej efektowne czynności, choćby nauka, nie budzą zainteresowania. Być może też, spędzając czas przed telewizorem, dzieci nie przyzwyczajają się do innych form aktywności, które sprzyjają koncentracji, takich jak czytanie, gry planszowe, czy sport.