Pojawia się najczęściej w sezonie jesienno-­zimowym i wczesną wiosną. Atakuje znienacka, a przeciwnika powala wysoką gorączką, bólem głowy i stawów. Co roku na grypę zapada ok. 3 mln Polaków. Szczepionki stosuje zaledwie 5 procent Polaków.

REKLAMA

Grypa to ostra choroba zakaźna wywoływana przez wirusy. Wiele osób lekceważy chorobę, uważając ją za „zwykłą infekcję”. Tymczasem jej skutki mogą być bardzo poważne z powodu groźnych powikłań. Najbardziej niebezpieczne z nich to problemy z sercem czy zapalenie opon mózgowych.

Jedynie szczepionka przeciwko grypie jest najtańszym sposobem do walki z grypą, do profilaktyki. Mówiąc językiem prostym, chcemy pracować, chcemy wychować dzieci, doczekać się wnuków, powinniśmy się zaczepić przeciwko grypie - mówi Lidia Brydak z Krajowego Centrum do spraw Grypy.

Szczepionki pomagają zapobiegać powikłaniom, nawet jeśli samej grypy nie powstrzymają.

Powinny w nią zainwestować przede wszystkim osoby z grupy podwyższonego ryzyka: dzieci i osoby powyżej 50. roku życia, chorzy na przewlekłe choroby układu sercowo-naczyniowego lub oddechowego, w tym na astmę.

Lekarze z łódzkiego Centrum Zdrowia Matki Polki na jesienno-zimowe przeziębienia proponują kolczyk w uchu. Niewielka igła wkłuta na jakiś czas do ucha ma zwiększyć odporność organizmu. Metodę sprawdził już szpitalny personel, pracownicy dużo rzadziej chodzą teraz na zwolnienia. Posłuchaj relacji reportera RMF Marcina Wąsiewicza:

Do szpitalnej przychodni akupunktury można zgłaszać się codziennie. Igła nie jest wskazana dla osób cierpiących na nowotwory, choroby krwi i serca. Na całym świecie na grypę choruje rocznie około 100 milionów ludzi. Od 115 do 300 tys. osób trafia do szpitali z powikłaniami po grypie. Od 20 do 40 tysięcy umiera. Grypy nie wolno więc lekceważyć.

13:10