Kłamstwo ma krótkie nogi. Wszyscy dobrze o tym wiemy. Nie zmienia to jednak faktu, że i tak zdarza nam się kłamać. Dlaczego? Zdaniem psychologów z Uniwersytetu Massachusetts, chodzi o zachowanie dobrej opinii o sobie nie tylko w kontaktach z innymi, ale także na własny użytek.

REKLAMA

Dlatego czasem oszukujemy też samych siebie i potem nawet samym trudno odróżnić nam prawdę od fałszu. Tym zresztą różnimy się od zwierząt, które czasem oszukują się nawzajem, by przetrwać. Nie wszystkie ludzkie kłamstwa oczywiście jednakowo szkodzą, czasem mijanie się z prawdą bywa nawet oznaką taktu i uprzejmości.

Istotne kłamstwa podważają jednak zaufanie w grupie jako całości. Mężczyźni kłamią tak samo często jak kobiety, robią to jednak głównie po to by samemu lepiej się prezentować, podczas, gdy panie mijają się z prawdą częściej po to, by komu innemu zrobić przyjemność. Szczególnie często kłamiemy w pracy, badania wskazują jednoznacznie, że współpracownikom mówimy nieprawdę znacznie częściej niż zupełnym nieznajomym.