23-letni mężczyzna z okolic Nowego Targu to najmłodszy pacjent z zawałem w Małopolsce, który został uratowany przez kardiologów. Lekarze alarmują, że na serce chorują coraz młodsi, a widok np. 30-latka z zawałem nikogo już nie szokuje. Dzisiaj w Krakowie spotka się ponad pół tysiąca pacjentów z oddziałów kardiologii inwazyjnej w południowo-wschodniej Polsce.

REKLAMA

II Centralny Klub Pacjentów rozpocznie się o godz. 11 w Audytorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Weźmie w nim udział ponad pół tysiąca pacjentów uratowanych po zawale serca. Wśród nich 23-letni pan Przemek, który z ciężkim zawałem serca trafił na Oddział Kardiologii Inwazynej "Intercard" w Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II w Nowym Targu. Młody mężczyzna po interwencji kardiologów wrócił do pełni aktywności życiowych.

Lekarze są jednak zaniepokojeni, że do ośrodków kardiologii inwazyjnej w całym kraju trafiają coraz młodsi pacjenci. Widok trzydziestolatka, a nawet młodszych pacjentów nikogo dziś już nie szokuje. Koncentrujemy się na problemach zdrowotnych starzejącego się społeczeństwa, tym czasem coraz większe problemy dotykają ludzi młodych i aktywnych. Do wielu z nich pomoc dociera zbyt późno, bo są przekonani, że zawał to jeszcze nie ich problem, a ból w klatce piersiowej to zgaga lub nerwoból - mówi prof. UJ dr hab. med. Dariusz Dudek.

Palenie, przemęczenie, złe odżywianie... To źródła problemu

W kierowanym przez profesora Dudka II Oddziale Kardiologii oraz Interwencji Sercowo-Naczyniowych w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie w tym roku udzielono pomocy 25 młodych pacjentom z ostrym zespołem wieńcowym. Średnio osoby przed 40. rokiem życia stanowią ok. 5 procent wszystkich pacjentów z zawałem serca. Powody to palenie papierosów, wysoki cholesterol, przemęczenie, brak aktywności fizycznej, złe żywienie oraz brak nawyku badań profilaktycznych, w szczególności u osób rodzinnie obciążonych chorobami serca. Większość młodych pacjentów z zawałem to mężczyźni, jednak zdarzają się także młode kobiety, u których palenie papierosów oraz stosowane środki hormonalne znacząco podnoszą ryzyko chorób serca i naczyń.

Programem opiekuńczo-edukacyjnym objęto kilka tysięcy osób

O zmianę tych postaw kardiolodzy będą apelować w czasie odbywającego się w Krakowie II Centralnego Klubu Pacjenta.

Od ponad dwóch lat, z inicjatywy profesora Dudka, pacjenci leczeni na oddziałach kardiologii inwazyjnej na południu kraju regularnie spotykają się w ramach "klubu pacjenta" z lekarzami kardiologami, dietetykami, rehabilitantami, psychologami, ratownikami medycznymi, stale podnosząc poziom swojej wiedzy na temat prewencji chorób serca i naczyń. Tym pierwszym w kraju na taką skalę programem opiekuńczo-edukacyjnym zostało objętych już kilka tysięcy osób.

Spotkanie pacjentów poprzedzają XIV Międzynarodowe Warsztaty Kardiologiczne, w których udział weźmie ok. 1200 kardiologów z całego świata.

(mal)