Załamała się najważniejsza platforma lodowa w rejonie arktycznym, licząca sobie ponad 3 tys. lat - ogłosili naukowcy z USA i Kanady. Ich zdaniem, jest to wynik ocieplenia klimatu, które w rejonie bieguna północnego zaczęło się ponad sto lat temu.

W artykule opublikowanym w październikowym numerze pisma "Geophysical Reaserch Letters" naukowcy wyjaśniają, że osłabienie tej bariery lodowej doprowadziło do jej załamania się w latach 2000-2002. Platforma podzieliła się na dwie części i popękała w wielu miejscach.

Pęknięcie platformy doprowadziło do powstania wysp lodowych. Niektóre z nich są dostatecznie duże, by stworzyć zagrożenie dla statków i platform wiertniczych na Morzu Beauforta - napisali Warwick Vincent i Derek Mueller z Uniwersytetu Laval w kanadyjskim Quebecu oraz Martin Jeffries z uniwersytetu stanowego Alaski w Fairbanks.

Platforma Ward Hunt znajdowała się u północnego wybrzeża wyspy Ellesmere, wchodzącej w skład kanadyjskiego terytorium Nonavut, i była częścią wysuniętego najbardziej na północ parku narodowego.

Załamanie było wynikiem średniego wzrostu temperatury o pół stopnia Celsjusza na dziesięciolecie od sześćdziesięciu lat oraz "skumulowanego efektu długofalowego ocieplenia trwającego od XIX wieku" - piszą naukowcy, którzy od wielu lat badali platformę.

05:30