W nocy z 12 na 13 sierpnia astronomowie spodziewają się maksimum Perseidów - letniego roju meteorów. Przy sprzyjających warunkach można wówczas dostrzec kilkadziesiąt meteorów w ciągu godziny. Nie potrzebujemy do tego lornetek ani teleskopów. Zasada jest jedna: im ciemniej w okolicy, tym więcej meteorów zobaczymy.

"Spadające gwiazdy", czyli meteory, to zjawiska świetlne towarzyszące przelotowi skalnego okruchu z kosmosu (meteoroidu) przez atmosferę ziemską. Większość takich drobin spala się w atmosferze, tylko te większe są w stanie dotrzeć do powierzchni naszej planety i po upadku znajdujemy je jako meteoryty.

Perseidy od 17 lipca do 24 sierpnia

Meteory pojawiają się na niebie przez cały rok. Do najaktywniejszych rojów meteorów należą Perseidy. Ich aktywność zaczęła się 17 lipca, a potrwa do 24 sierpnia. Najistotniejszy jest jednak okres wokół maksimum, które przypada zwykle w nocy z 12 na 13 sierpnia.

Perseidy to rój meteorów znany od starożytności. Są to szybkie meteory - osiągają prędkość 59 km/s. Zwykle padają grupami po 6-15 meteorów w ciągu 2-3 minut. W maksimum może być nawet 100 meteorów w ciągu godziny (w teoretycznych, idealnych warunkach).

Meteory z roju Perseidów mają związek z kometą 109P/Swift-Tuttle. To kometa okresowa, która przelatuje w pobliżu Ziemi co 133 lata. Pierwszy raz dostrzeżono ją w 1862 roku.

Nie potrzebujesz lornetki ani teleskopu

Do oglądania meteorów nie potrzeba lornetek ani teleskopów. Potrzebne jest tylko niebo bez chmur i najlepiej widoczność na duży fragment nieboskłonu. 

Im ciemniej w okolicy, tym więcej meteorów zobaczymy, więc jeśli nie możemy udać się poza miasto, warto znaleźć obszar, w którym lampy uliczne nie świecą w oczy.

Może będzie zorza

O nocy Perseidów rozmawialiśmy w internetowym Radio RMF 24 z Jerzym Rafalskim, astronomem z toruńskiego Planetarium. 

Nie tylko meteory mogą nas zaskoczyć. Być może nawet i zorza polarna się pojawi się nad północnym horyzontem - powiedział astronom.

Czy mamy szansę ją zobaczyć w Polsce? Jerzy Rafalski nie daje gwarancji. Radzi, by obserwacje zacząć od godz. 23 albo od północy. I przy okazji oglądania Perseidów spoglądać też na północny horyzont w poszukiwaniu zorzy. 

Zorza polarna jest bardzo nieprzewidywalna, w przeciwieństwie do meteorów. Bo Perseidy nie zawodzą, co roku z 12 na 13 sierpnia pięknie promieniują - mówił toruński astronom.

Pikniki astronomiczne

W okresie maksimum Perseidów w całej Polsce organizowane są pikniki astronomiczne, zwane "nocami spadających gwiazd".

Część placówek zaplanowało obserwacje w nocy z poniedziałku na wtorek (12/13 sierpnia). I tak przed Planetarium Śląskim w Chorzowie Noc Perseidów rozpocznie się o godz. 21.00 w okolicy pomnika Mikołaja Kopernika. Komentować obserwacje będzie astronom i wicedyrektor Planetarium Śląskiego Damian Jabłeka.

Natomiast pod Kopcem Wyzwolenia w Piekarach Śląskich Noc Perseidów rozpocznie się o godz. 20.00. Zaprezentuje się na niej m.in. astrofotograf Bartosz Wojczyński oraz kierownik Obserwatorium Astronomicznego Planetarium Śląskiego Krzysztof Dwornik. Do godz. 23.00 za darmo będzie można zobaczyć Mobilne Planetarium.

Od godz. 21 wspólne obserwacje spadających gwiazd organizuje też warszawskie Centrum Nauki Kopernik.

Planetarium EC1 Łódź wspólnie z Zieloną Łodzią organizuje wspólnie oglądanie roju Perseidów w łódzkim Ogrodzie BotanicznymOd godz. 21.30 do 0.30 będzie można tam oglądać nie tylko Perseidy. Przez teleskop będzie można zobaczyć m.in. Saturna, a także inne interesujące obiekty. Będą o nich opowiadać prezenterzy Planetarium oraz Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii - zapowiada Marta Woźniak z EC1 Łódź.


Po jeszcze więcej informacji odsyłamy Was do naszego internetowego Radia RMF24

Słuchajcie online już teraz!

Radio RMF24 na bieżąco informuje o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w Polsce, Europie i na świecie.