Dwie osoby obrabowały muzealny skarbiec w Dreźnie, znany jako Gruenes Gewoelbe (Zielone Sklepienie) - wynika z zapisów z kamer monitoringu. Taką informację przekazał szef drezdeńskiej policji kryminalnej Volker Lange. Niewykluczone, że w tym przestępstwie uczestniczyły jeszcze inne osoby.
Złodzieje wtargnęli do skarbca przez okno - najpierw rozcięli kratę, a potem wybili szybę. Świadomie skierowali się ku jednej z witryn i rozbili ją.
Komendant drezdeńskiej policji Joerg Kubiessa powiedział na konferencji prasowej, że włamanie zgłoszono o godzinie 4.59. Pościg za sprawcami nie przyniósł dotychczas rezultatów.
Dyrektor generalnej Państwowych Zbiorów Sztuki w Dreźnie Marion Ackermann oświadczyła, że nie da się oszacować finansowej wartości skradzionych przedmiotów. Tłumaczyła, że ich wartość artystyczna nie ma konkretnego wymiaru pieniężnego.
W rozbitej witrynie znajdowały się trzy komplety precjozów, ale ich wartość materialna ma znacznie mniejsze znaczenie niż ich całościowość - podkreśliła Ackermann.
Według dziennika "Bild", przed włamaniem spowodowano awarię elektrycznej skrzynki rozdzielczej w pobliżu najcenniejszych drezdeńskich muzeów, odcinając je od dopływu prądu. Kamery obserwacyjne pracowały jednak dalej dzięki niezależnemu zasilaniu.
Gruenes Gewoelbe jest uważane za jeden z największych zbiorów klejnotów w Europie i mieści się w salach zamku w Dreźnie. Znajduje się tam ponad 3 tysiące arcydzieł sztuki jubilerskiej i złotniczej. Jeden z najważniejszych eksponatów to największy zielony diament świata.
Muzeum jubilerstwa i złotnictwa zostało założone w 1721 roku jako skarbiec elektorów saksońskich przez Augusta II Mocnego. Jest uważane za najbogatszą kolekcję klejnotów w Europie.
Nazwa Zielone Sklepienie pochodzi od malowanych w kolorze zieleni malachitowej ścian sali, które obecnie pokryte są taflami luster. Zbiory eksponowane są w dwóch zespołach pomieszczeń: "historycznym" i "nowym Zielonym Sklepieniu", obydwu mieszczących się w zachodnim skrzydle zamku.
Zielone Sklepienie - zniszczone podczas II wojny światowej - udostępniono ponownie do zwiedzania w 2006 roku.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video