Wrocław będzie w 2016 r. Europejską Stolicą Kultury. Za kandydaturą Wrocławia jednogłośnie zagłosowała Komisja Selekcyjna, grupa ekspertów z Polski i Unii Europejskiej. O ten tytuł walczyły też: Gdańsk, Lublin, Katowice i Warszawa. Wrocław będzie pełnić funkcję Europejskiej Stolicy Kultury wraz z jednym z miast w Hiszpanii.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Wrocław dostanie od Komisji Europejskiej nagrodę pieniężną im. Meliny Mercouri w wysokości 1,5 mln euro. Ta nagroda ma pomóc zwycięskiemu miastu rozwinąć ofertę kulturalną i przyciągnąć międzynarodową publiczność. 1,5 mln euro stanowi jedyne wsparcie finansowe ze strony Unii Europejskiej, jakie przysługuje w związku z otrzymaniem tytułu.
Jak sprawdziła reporterka RMF FM, 45 minut po ogłoszeniu zwycięstwa we Wrocławiu oficjalnie nie świętowano.
Nie wiadomo, czy władze miasta nie chciały zapeszać, czy plotki o zwycięstwie innego miasta były tak prawdopodobne, że nie liczono na Wrocław, ale na Rynku nie było słychać wystrzałów fajerwerków czy korków od szampana.
Co to jest Europejska Stolica Kultury, wie niewiele osób, z którymi rozmawiała reporterka RMF FM. Te, które trzymały kciuki za to miasto, wiedzą jednak czego oczekiwać. Kowalski będzie mógł taniej pójść np. do teatru, kina. Liczę na to, że będzie więcej koncertów - mówi wrocławianin.
W czasie, kiedy Wrocław będzie Europejską Stolicą Kultury, prawie codziennie mają odbywać się koncerty, przedstawienia, wystawy, panele naukowe i uliczne happeningi. Wrocław ma ambicje być bardziej rozpoznawalny w Europie niż tegoroczne stolice kultury: Turku w Finlandii czy Tallin z Estonii.
W historii konkursu tytuł nosiło jedno polskie miasto - Kraków w 2000 roku. W tym roku, wyjątkowo, funkcję stolic kultury pełniło dziewięć miast europejskich: z czego cztery reprezentowały państwa spoza Unii Europejskiej. Polski Kraków i czeska Praga były przedstawicielami krajów, które miały przystąpić do wspólnoty za cztery lata.
Obecnie co roku tytuł Europejskiej Stolicy Kultury obejmują dwa miasta: jedno z państwa tzw. starej Unii i jedno spośród nowych członków Wspólnoty.