Naród z historią antyczną nadal odkrywa swoją przeszłość. Włosi otworzyli wystawę eksponatów, znalezionych przy budowie szybkiej linii kolejowej między Rzymem a Neapolem.
Podczas kilkuletnich prac przy budowie szybkiej linii kolejowej łączącej Rzym z Neapolem, odnaleziono ślady prehistorycznych zwierząt i pozostałości starożytnych miast w regionie Lazio. Blisko 140 eksponatów rozrzuconych jest na odcinku 200 kilometrów.
Wystawę w multimedialnej formie zaprezentowano właśnie w Rzymie. Przy odrobinie wyobraźni można się przenieść w starożytne czasy. Na wzgórzu w okolicach Wiecznego Miasta można zobaczyć stada gigantycznych słoni, które żyły w tamtym rejonie na długo przed powstaniem Rzymskiego Imperium.
Zwiedzający wystawę będą mogli podziwiać mieszkańców z wcześniejszego okresu, krzątających się w swoich rezydencjach lub termach, pracowników starożytnych kopalń lub tych, wypalających cegły w antycznych piecach. Posłuchaj relacji Agnieszki Milczarz:
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
O Rzymie wiemy już prawie wszystko, ale dzięki tym odkryciom możemy poznać życie podmiejskich okolic, dowiedzieć się, jak wyglądało rolnictwo. To rzeczy bardzo ważne, żeby zrozumieć strukturę społeczna tamtych czasów - mówi włoski archeolog.