Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego przyjedzie w maju do Gdańska na konferencję "Rola Zakonu Dominikanów w Dziejach Gdańska", zorganizowaną przez Dominikanów. Pretekstem będzie 775. rocznica sprowadzenia Krzyżaków do Gdańska, a także rewelacyjne wyniki prac archeologicznych na terenie tzw. Kępy Dominikańskiej.
Kępa Dominikańska to dziś samo serce Gdańska z Bazyliką św. Mikołaja i remontowaną właśnie Halą Targową. Teren prac odkrywkowych zajmuje ponad 2500 metrów kwadratowych. Rezultaty tych wykopalisk można nazwać rewelacyjnymi. Odkryto m.in. szereg przedmiotów, naczyń i narzędzi, które po dokładnej analizie, powiedzą jak żyli i pracowali średniowieczni gdańszczanie. Jednym z najstarszych przedmiotów jest kościany grzebień, pochodzący prawdopodobnie z początku XI wieku (foto poniżej). Odnaleziono także pełną butelkę londyńskiej Whisky. Jak twierdzi jednak przeor gdańskich Dominikanów, ojciec Marek Grubka, dla zakonu najważniejsze jest odkrycie dominikańskich grobów. Wśród nich jest mogiła zakonnika nazwanego przez archeologów: Hiszpanem.
To wysoki, dobrze zbudowany mężczyzna, sądząc po cechach budowy, pochodzący prawdopodobnie z Półwyspu Iberyjskiego. Hiszpana pochowano z bursztynowym różańcem, który zachował się w doskonałym stanie. Inne szczegóły świadczą o tym, że pod obecną Bazyliką św. Mikołaja spoczywają szczątki Dominikanów z Wysp Brytyjskich, Skandynawii oraz północnych regionów Bałtyku i okolic Morza Północnego.
Tekst Wojciech Jankowski RMF Trójmiasto
Foto; materiały prasowe Dominikanów.
14:30