Klezmerzy, tancbuda, czulent, czyli duszony gulasz. Do tego żydowskie tańce, spektakle, warsztaty kaligrafii i wędrówki po starych kamienicach. W stolicy trwają ostatnie przygotowania do festiwalu "Warszawa Singera", który ma przypomnieć świat z prozy żydowskiego noblisty.
Jednym z najważniejszych wydarzeń tegorocznej, piątej edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera" będzie koncert z okazji 85. urodzin Szymona Szurmieja. W koncercie, reżyserowanym przez jego syna Dawida wystąpią m.in. Hanna Banaszak, Lea Koenig, Maryla Rodowicz, Gołda Tencer, Michał Bajor, Vadim Brodsky, Bohdan Łazuka, Daniel Olbrychski, Jerzy Połomski i Jacek Wójcicki.
Po raz kolejny będziemy mogli powrócić do wspomnień o zaginionym żydowskim świecie. O świecie tym nikt nie pisał tak pięknie jak Isaac Bashevis Singer, któremu dedykujemy ten festiwal - mówi dyrektor festiwalu Gołda Tencer. Rozmawiała z nią Katarzyna Sobiechowska-Szuchta z redakcji kulturalnej RMF FM:
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
W czasie festiwalu na ul. Twardej w Warszawie odbędzie się "Rodzinny piknik z Singerem". Tradycyjnie potrawy żydowskie gotować będą Gołda Tencer i Robert Makłowicz. Zaplanowano również koncert pieśni jidysz, występy zespołu Klezmafour, warsztaty tańca żydowskiego, zajęcia malarskie dla dzieci i czytanie bajek Singera. W synagodze im. Nożyków odbędzie się uroczyste otwarcie festiwalu, które uświetni swym występem Chór Synagogi Wielkiej w Jerozolimie, uznawany za najlepszy chór kantoralny na świecie.
Podczas festiwalu odbędzie się także koncert "Miniatury na smyczki i fortepian improwizujący" z udziałem polskiego pianisty jazzowego Leszka Możdzera, izraelskiego perkusisty Zohara Fresco oraz amerykańskiego saksofonisty Daniela Zamira. Wystąpi także Orkiestra Aukso pod dyrekcją Marka Mosia. 11 września, na wybudowanej scenie na ul. Próżnej, odbędzie się koncert Michała Urbaniaka. Miłośnicy teatru będą mogli wybrać się na m.in. spektakle "Gog i Magog" w reżyserii Michała Zadary oraz "Nic co ludzkie" w reżyserii Pawła Passiniego, Piotra Ratajczaka i Łukasza Witta - Michałowskiego.
Tradycyjnie na festiwalu "Warszawa Singera" odbędzie się jarmark na Próżnej. Zaplanowano też czytanie utworów Singera oraz wykład Szewacha Weissa "60 lat Izraela". Festiwal zakończy się 14 września koncertem "Piosenki żydowskich podwórek" z udziałem m.in. Edyty Górniak, wokalistki Adrienne Cooper śpiewającej w języku jidysz oraz aktorów Teatru Żydowskiego.