Do 28 kwietnia potrwa rozpoczynający się w Warszawie Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Żydowskie Motywy". Na wszystkie projekcje wstęp jest wolny, a twórcy są na wyciągnięcie ręki widzów. Organizatorzy imprezy podkreślają, że chcą zachować proporcje między tematyką Holocaustu, a współczesnością.
Festiwal poświęcony jest narodowi żydowskiemu, jego tradycji, tożsamości narodowej i kulturowej oraz historii. Chcemy zainteresować festiwalową publiczność tematyką dotyczącą tożsamości i doświadczenia żydowskiego na przestrzeni dziejów, przechowaniem dorobku kultury i tradycji jako źródła cywilizacji judeo-chrześcijańskiej - poprzez ekspresję artystyczną w sztuce filmowej - czytamy na stronie internetowej festiwalu. Na wszystkie pokazy wstęp wolny. Odbywają się one w stołecznym Kinie Muranów.
Gościem Honorowym IX edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Żydowskie Motywy" będzie w tym roku Józef Hen - wybitny pisarz, scenarzysta i reżyser. Zadebiutował mając 9 lat na łamach periodyku wydawanego przez Janusza Korczaka, słynnego "Małego Przeglądu". Jego najważniejsze dzieła literackie to m.in. "Nowolipie", opisujące życie warszawskiej dzielnicy, z którą tak blisko jest związany, "Bitwa o Kozi Dwór", "Opór", czy opublikowane w ostatnich latach powieści "Błazen - wielki mąż" - biografia Tadeusza Boya-Żeleńskiego i "Mój przyjaciel król", książka opowiadająca losy Stanisława Augusta Poniatowskiego. Kilka powieści Józefa Hena zostało przeniesionych na duży ekran, to m.in "Prawo i pięść" Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzewskiego ze świetną rolą Gustawa Holoubka. Józef Hen od początku istnienia MFF Żydowskie Motywy jest członkiem Komitetu Honorowego. W tym roku weźmie też udział w retrospektywie i spotkaniu, które zbiegają się z jubileuszem 90. urodzin pisarza.
Festiwalowi filmowemu towarzyszy wystawa: "Macewy codziennego użytku" Łukasza Baksika. Zdjęcia dokumentują co stało się z żydowskimi nagrobkami. Przed wojną na 1200 cmentarzach żydowskich w Polsce było prawdopodobnie kilkaset tysięcy, może kilka milionów macew. Ponad czterysta cmentarzy żydowskich nie przetrwało. Zostały zamienione w osiedla, boiska, wysypiska śmieci, jeden w kopalnię piasku.
Na 9. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym "Żydowskie Motywy" można będzie zobaczyć filmy z Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Rosji, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Ukrainy, Węgier i innych krajów dawnego bloku sowieckiego, a także produkcji z krajów Europy Zachodniej.