Sztukę określaną jako "współczesny rosyjski Hamlet" – "Udając ofiarę", braci Olega i Władimira Presniakow w reżyserii Krystyny Jandy, oglądać będzie można od 8 stycznia w warszawskim Och-Teatrze.

REKLAMA

Akcja utworu rozgrywa się we współczesnej Rosji. Młody Wala, choć świeżo po ukończeniu studiów, decyduje się na karierę w policji. Pracuje, udając ofiary zbrodni podczas wizji lokalnych. Rekonstrukcje morderstw nie prowadzą jednak do odkrycia sprawcy, zamieniając się jedynie w teatralne przedstawienie mordu.

Sceny policyjnych rekonstrukcji przeplatają się ze scenami z domu rodzinnego Wali. Zjawia się także Duch Ojca Wali, który ostrzega syna przed swoim bratem, próbującym zająć jego miejsce w domu. Jak podkreśliła reżyserka spektaklu Krystyna Janda, bracia Presniakow stworzyli wypełniony groteskowym humorem portret pełnej absurdów współczesnej Rosji, a także świata, w którym trudno, czasem niebezpiecznie, jest "być sobą".

Ten tekst zawsze robił na mnie wielkie wrażenie. Od początku wiedziałam dobrze jak chciałabym to wystawić i dlaczego chciałam mieć to w repertuarze. Powstał utwór chimeryczny, ale ważny, znaczący i aktualny. Wokół nas jest wielu ludzi, którzy nie potrafią poradzić sobie ze światem, machiną biurokracji i organizacji oficjalnej naszego życia. Wina i kara, zbrodniarz i niewinny - te pojęcia zaczynają być względne. Nie wiadomo czy żałujemy mordercy, czy ofiary - mówi Krystyna Janda. Jak dodała, "jest to tekst o Rosji, ale w gruncie o każdym systemie totalitarnym". To nie jest tekst, który oskarża, czy opowiada tylko tamto społeczeństwo. To, że sztuka jest oparta na schemacie +Hamleta+ mówi wiele - wykracza poza schemat. To historia o dylematach młodego człowieka, który dowiaduje się, że ojciec prawdopodobnie został zamordowany przez matkę i stryja i nie potrafi się z tym pogodzić, traci umiejętność odczuwania. Traci poczucie empatii i współczucia dla bliźnich - podkreśliła reżyserka.

Występują: Izabela Dąbrowska, Elżbieta Jarosik, Elżbieta Romanowska, Agata Sasinowska, Bilguun Ariunbaatar, Piotr Borowski, Mirosław Kropielnicki, Sylwester Maciejewski, Adam Serowaniec, Jędrzej Taranek, Michał Żurawski, Stanisław Budny (głos); reżyseria: Krystyna Janda; scenografia: Joanna Maria Kuś.