Projekcje świetlno-muzyczne na ścianach gmachu Collegium Maximum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu rozpoczną tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Światła Skyway. Motywem przewodnim czwartej edycji imprezy są "Narodziny gwiazdy". Podczas pięciu festiwalowych dni zobaczymy widowiskowe projekcje, instalacje i akcje specjalne. Zaprezentowane zostaną prace artystów z Węgier, Czech, Polski, Wielkiej Brytanii, Belgii, Portugalii i Francji.

REKLAMA

Inaugurację imprezy przygotowała węgierska grupa Limelight, której ubiegłoroczna praca "Helios" na Collegium Maximum została uznana przez krytyków i widzów za największe wydarzenie festiwalu. Węgrzy utworzą mapping 3D na fasadzie tego samego budynku.

Tworzymy historię, która będzie podróżą w różne przestrzenie i wymiary, stworzyliśmy ją specjalnie dla mieszkańców Torunia. To trójwymiarowa historia o naszej wizji gwiazd, opowieść o duchu tego pięknego miasta, które zainspirowało nas do stworzenia kolejnej projekcji - zapowiedział David Istvan z grupy Limelight.

Drugiego dnia festiwalu, w Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" odbędzie się koncert "Voices of the Cosmos". Jest to projekt stworzony przez dwóch artystów dźwięku: Rafała Iwańskiego i Wojciecha Ziębę oraz Sebastiana Soberskiego - astronoma z Centrum Astronomii UMK w Toruniu. W ramach "Voices of the Cosmos" wykorzystano oryginalne sygnały i dźwięki pochodzenia pozaziemskiego pozyskane za pośrednictwem radioteleskopów, nagrania archiwalne z misji kosmicznych i sygnały z przestrzeni kosmicznej. Jak zapowiadają organizatorzy, ścieżki instrumentalne wkomponowane w rytmy i tony "dźwięków kosmosu" są stworzone przy użyciu instrumentów elektronicznych, zarówno cyfrowych, jak i analogowych.

Istotą festiwalu jest ulotny świetlny plan, który zabiera widzów w podróż z jednego miejsca w drugie. Instalacje korespondują ze sobą, wchodzą we wzajemny dialog, który je wzbogaca. Dlatego powinniśmy docenić zarówno prezentacje widowiskowe, spektakularne, jak i te kameralne, ulotne. Skyway charakteryzuje różnorodność propozycji, kreowanie różnych światów, tym bardziej interesujących, im bardziej jesteśmy ciekawi ich najgłębszego sensu - zaznaczył Mario Jorge da Camara de Melo Caeiro, dyrektor artystyczny Festiwalu.

Science show jako jedna z atrakcji festiwalu

Jednym z głównych wydarzeń jest - organizowany każdego dnia imprezy przez Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Fosie Zamkowej - świetlno-muzyczny science show. Jego głównym rekwizytem będzie gigantycznych rozmiarów podświetlony model fulerenu. Fulereny to cząsteczki składające się z parzystej liczby atomów węgla, tworzące zamkniętą, pustą w środku bryłę. Odkryto je w 2010 roku za pomocą kosmicznego teleskopu Spitzera w mgławicach planetarnych, otaczających wymarłe gwiazdy.

Organizatorzy zapowiedzieli także przeprowadzenie akcji, w których będą mogli uczestniczyć goście festiwalu. Na Rynku Staromiejskim odbędzie się "interwencja świetlna", podczas której widzowie festiwalu Skyway - przy pomocy latarek o dużym zasięgu - utworzą instalacje świetlne, współgrające z architekturą Starówki.

Czwarta edycja Międzynarodowego Festiwalu Światła Skyway potrwa do 25 sierpnia.

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

Niezywkły pokaz 3D na Festiwalu Światła w Toruniu