Chcesz poznać kulisy pracy tajnych służb, obejrzyj film "Szpieg". Obraz dziś wchodzi do naszych kin. Scenariusz powstał na podstawie bestsellerowej powieści Johna le Carré, który był agentem brytyjskiego wywiadu. A na ekranie pojawiają się najlepsi brytyjscy aktorzy - Gary Oldman, Colin Firth, John Hurt, Tom Hardy i Mark Strong.
Każdy zaglądał każdemu przez ramię, w swego rodzaju powszechnie panującej paranoi. Tajemnicą była treść rozmowy z wczoraj i to, kto o trzeciej po południu był w szopie na drewno - zwierza się były agent MI6 - John Le Carré, który w swojej bestsellerowej powieści "Druciarz. Krawiec. Żołnierz. Szpieg" opisał kulisy działania brytyjskich służb specjalnych.
Adaptację jego znakomitej powieści, która ujawnia obsesje i tajniki pracy prawdziwych agentów, będziemy mogli zobaczyć w filmie "Szpieg", który dziś wchodzi na ekrany kin.
Mistrzowsko zrealizowany thriller zajął najlepsze miejsca brytyjskiego box-office i uznanie krytyków. Kawał doskonałej rozrywki dla myślącej widowni, wymagającej od thrillerów nieco więcej - można przeczytać w recenzji w Hollywood Reporter.
Film ma oscarową obsadę - Colin Firth ("Jak zostać królem", "Samotny mężczyzna"), Gary Oldman ("Mroczny rycerz", "Harry Potter", "Leon zawodowiec"), John Hurt ("Harry Potter i Insygnia śmierci", "Człowiek słoń"), Tom Hardy ("Incepcja", "Bronson"), Benedict Cumberbatch ("Sherlock", "Pokuta") Mark Strong ("Sherlock Holmes"), Toby Jones ("Bez skrupułów"). Wyreżyserował go Tomas Alfredson, który zasłyną na całym świecie niezwykłym horrorem "Pozwól mi wejść".
Mroczne czasy zimnej wojny zostały przepięknie sfilmowane, to zasługa operatora Hoyte van Hoytema. "Szpieg" jest nominowany w siedmiu kategoriach do British Independent Film Award.
A
- Administratorzy: wewnętrzni audytorzy i personel finansowy Cyrku.
- Agent: wyszkolony szpieg, zwerbowany przez Cyrk do gromadzenia i dostarczania informacji.
- Artyści uliczni: personel Cyrku wyszkolony w sztuce śledzenia podejrzanych w terenie.
- Awanturnicy: Analitycy i kryptologowie, których zadaniem jest łamanie kodów.
C
- Ciecie: kadra operacyjna Cyrku. Doglądają codziennych spraw organizacji.
- Cyrk: wewnętrzna nazwa tajnych służb wywiadowczych. Odnosi się do londyńskiej lokalizacji MI6 przy Cambridge Circus.
D
- Debiutantki: pozostałe asystentki i sekretarki w Cyrku, o niższym stopniu wtajemniczenia.
I
- Inkwizytorzy: personel przesłuchujący agentów i osoby, przechodzące na stronę wroga.
K
- Kuzyni: CIA i amerykańskie służby wywiadowcze.
L
- Latarnicy: tajny personel, którego zadaniem jest inwigilacja, dostarczanie przesyłek i utrzymywanie bezpiecznych kryjówek.
- Łowcy głów: sekcja Cyrku, wykonująca brudną robotę - szantaże, włamania, porwania i zabójstwa.
M
- Matki: asystentki i sekretarki, których zadaniem jest wspomaganie wyżej postawionych pracowników Cyrku.
- MI6: popularna nazwa, którą określano SIS (Secret Intelligence Service) podczas II wojny światowej; Sekcja wywiadu wojskowego nosiła nazwę MI5, w związku z czym SIS ochrzczono jako MI6.
N
- Nianie: ochroniarze i służby ochrony.
P
- Persil: określenie kogoś, kto jest absolutnie "czysty". Jeśli ktoś jest "persilem", znaczy iż jest bielszy niż śnieg i można mu w pełni zaufać.
- Prowokatorzy: osoby lub agenci każdej ze stron, działający w terenie, których zadaniem jest sprowokowanie reakcji drugiej strony w celu wywabienia lub pojmania członka służb przeciwnika.
S
- Szewcy: fałszerze dokumentów, najczęściej paszportów i wiz.
- Szperacze: Technicy, którzy odnajdują i usuwają ukryte mikrofony, kamery, itp.
U
- Użyteczni: inżynierowie i technicy, którzy opracowują szpiegowskie gadżety.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video