Komiks o życiu i dokonaniach twórcy międzynarodowego języka esperanto Ludwika Zamenhofa wydało Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku. Ma on tytuł „Doktor Esperanto” i został przygotowany z myślą o przypadającej w tym roku 155. rocznicy urodzin badacza.
Komiks "Doktor Esperanto" ma przede wszystkim przybliżyć patrona ośrodka, który w Białymstoku się urodził i spędził dzieciństwo - powiedziała Anna Talarczyk z Centrum im. Ludwika Zamenhofa. Dodała, że twórcom zależało, aby był nie tylko opowieścią o życiu i dokonaniach Zamenhofa, ale zawierał też informacje związane z okresem historycznym, w którym powstało i rozwijało się esperanto. Autorem scenariusza jest Wojciech Łowicki, a rysunki stworzył młody artysta Daniel Baum.
Narratorem obrazkowej opowieści jest sam Ludwik Zamenhof, który opowiada o swoim życiu. Historia zaczyna się od jego urodzin w dniu 15 grudnia 1859 roku. Kolejne strony komiksu pokazują życie żydowskiej rodziny Zamenhofów najpierw w Białymstoku, później w Warszawie; prowadzą przez życie Ludwika, naukę i studia medyczne, podróże do Moskwy i Paryża oraz jego osobiste życie - ślub i narodziny dzieci. Można dowiedzieć się także m.in. o niektórych zwyczajach żydowskich.
Historia Zamenhofa to także historia powstania języka esperanto. Czytelnicy przeczytają, że utopijna idea języka, który miał przyczynić się do porozumienia między narodami, zrodziła się w głowie młodego Ludwika podczas spacerów po Białymstoku zamieszkanym przez Żydów, Polaków i Rosjan. Pracę nad językiem Zamenhof kontynuował po przeprowadzce do Warszawy. Tam w 1887 roku opublikował pierwszy podręcznik do nauki języka międzynarodowego, stworzonego na podstawie języków już istniejących. Książkę wydał pod pseudonimem dr Esperanto ("mający nadzieję").
Ludwik Zamenhof zmarł w Warszawie 14 kwietnia 1917 roku. Na całym świecie jest obecnie ponad tysiąc miejsc noszących jego imię lub nazwę esperanto. Ilu jest esperantystów - dokładnie nie wiadomo, najczęściej podawana jest liczba kilkuset tysięcy osób znających ten język.