Komiks o życiu i dokonaniach twórcy międzynarodowego języka esperanto Ludwika Zamenhofa wydało Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku. Ma on tytuł „Doktor Esperanto” i został przygotowany z myślą o przypadającej w tym roku 155. rocznicy urodzin badacza.

REKLAMA

Komiks "Doktor Esperanto" ma przede wszystkim przybliżyć patrona ośrodka, który w Białymstoku się urodził i spędził dzieciństwo - powiedziała Anna Talarczyk z Centrum im. Ludwika Zamenhofa. Dodała, że twórcom zależało, aby był nie tylko opowieścią o życiu i dokonaniach Zamenhofa, ale zawierał też informacje związane z okresem historycznym, w którym powstało i rozwijało się esperanto. Autorem scenariusza jest Wojciech Łowicki, a rysunki stworzył młody artysta Daniel Baum.

Narratorem obrazkowej opowieści jest sam Ludwik Zamenhof, który opowiada o swoim życiu. Historia zaczyna się od jego urodzin w dniu 15 grudnia 1859 roku. Kolejne strony komiksu pokazują życie żydowskiej rodziny Zamenhofów najpierw w Białymstoku, później w Warszawie; prowadzą przez życie Ludwika, naukę i studia medyczne, podróże do Moskwy i Paryża oraz jego osobiste życie - ślub i narodziny dzieci. Można dowiedzieć się także m.in. o niektórych zwyczajach żydowskich.

Język miał przynieść porozumienie narodów

Historia Zamenhofa to także historia powstania języka esperanto. Czytelnicy przeczytają, że utopijna idea języka, który miał przyczynić się do porozumienia między narodami, zrodziła się w głowie młodego Ludwika podczas spacerów po Białymstoku zamieszkanym przez Żydów, Polaków i Rosjan. Pracę nad językiem Zamenhof kontynuował po przeprowadzce do Warszawy. Tam w 1887 roku opublikował pierwszy podręcznik do nauki języka międzynarodowego, stworzonego na podstawie języków już istniejących. Książkę wydał pod pseudonimem dr Esperanto ("mający nadzieję").

Ludwik Zamenhof zmarł w Warszawie 14 kwietnia 1917 roku. Na całym świecie jest obecnie ponad tysiąc miejsc noszących jego imię lub nazwę esperanto. Ilu jest esperantystów - dokładnie nie wiadomo, najczęściej podawana jest liczba kilkuset tysięcy osób znających ten język.