Uroczysty koncert w Rzymie i seria programów telewizyjnych uświetnią obchody 80. urodzin światowej sławy kompozytora, mistrza muzyki filmowej Ennio Morricone. Podczas gali zatytułowanej "Festa per Ennio Morricone" zaprezentowany zostanie wybór jego najpiękniejszych utworów zarówno symfonicznych, jak i filmowych. Maestro urodził się 10 listopada 1928 roku właśnie w Wiecznym Mieście.
Morricone przez kilkadziesiąt lat pracy artystycznej zajmował się wieloma rodzajami muzyki, ale publiczność na całym świecie pokochała go przede wszystkim za genialne ścieżki dźwiękowe do filmów takich jak "Pewnego razu na Dzikim Zachodzie" Sergio Leone czy "Nietykalni" Briana De Palmy. Morricone napisał również muzykę do dwóch włoskich filmów fabularnych o życiu Jana Pawla II w reżyserii Giacomo Battiato. Ostatnio zaś zebrał entuzjastyczne recenzje za ścieżkę dźwiękową do innego filmu Battiato "Rezolucja 819", opowiadającego o dochodzeniu w sprawie masakry w Srebrenicy. Produkcja wygrała pod koniec października festiwal filmowy w Rzymie.
W tej chwili Morricone pracuje nad nad muzyką do najnowszego, wojennego filmu Quentina Tarantino, choć wcześniej - jak przyznaje - odmówił reżyserowi skomponowania ścieżki filmowej do "Pulp Fiction".
Maestro Morricone współpracował i nadal współpracuje z najbardziej znanymi reżyserami świata. Pytany o ulubione nazwiska, dyplomatycznie odpowiada:
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
Od 1946 roku Morricone skomponował łącznie ponad sto utworów, w tym wiele symfonicznych. W jego bogatym dorobku znalazły się koncerty, "Kantata dla Europy" czy kompozycja "Głosy z ciszy", napisana po zamachach na nowojorskie wieże World Trade Center z 11 września 2001 roku.
Przez lata Włosi nie mogli wybaczyć amerykańskiej Akademii Filmowej, że mimo kilku nominacji nigdy nie przyznała Morricone Oscara. Za rekompensatę uznano wręczoną mu w 2007 roku statuetkę za całokształt twórczości.