W Cannes rozpoczyna się coroczne święto kina. Już po raz 65. rusza jeden z najbardziej prestiżowych festiwali filmowych, podczas którego publiczność zobaczy 87 kinowych produkcji. W oficjalnym konkursie o Złotą Palmę powalczą 22 filmy.

REKLAMA

65. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes potrwa do 27 maja. Otworzy go komediodramat "Moonrise Kingdom" w reżyserii Wesa Andersona, opowiadający historię dzieciństwa skauta dorastającego w czasach prezydenta Nixona. W filmie wystąpiły m.in. takie gwiazdy jak Bruce Willis, Edward Norton, Bill Murray i Tilda Swinton.

Powalczą o Złotą Palmę

Jak co roku, uwaga widowni będzie skupiona przede wszystkim na obrazach, które znalazły się w konkursie głównym festiwalu. Do rywalizacji o Złotą Palmę staną 22 filmy, wśród których, jak podkreślają krytycy, ciężko wskazać faworyta.

O nagrodę powalczą m.in. filmy reżyserów, którzy już niegdyś zostali nagrodzeni Złotą Palmą, jak na przykład Austriak Michael Haneke, który przyjechał do Cannes z filmem "Amour", opowiadającym historię sparaliżowanej po wylewie kobiety. Ciekawie zapowiada się także film w reżyserii irańskiego reżysera Abbasa Kiarostamiego "Like someone in love". Jego bohaterką jest młoda Japonka, która prostytuuje się, by zarobić na studia. Swoją komedię zatytułowaną "The Angel's share" zaprezentuje w konkursie głównym też Ken Loach - twórca nagrodzonego "Wiatru buszującego w jęczmieniu". Z kolei Cristian Mungiu - reżyser głośnego filmu "4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni" - tym razem weźmie udział w festiwalu z najnowszym dramatem "Beyond The Hills".

Pełną listę filmów konkursu głównego można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej festiwalu.

Na czele tegorocznego jury konkursu stanie znany włoski reżyser i aktor, Nanni Moretti.

Polskie akcenty

W canneńskim konkursie nie znaleźli się niestety Polacy. Nie oznacza to jednak, że festiwal będzie pozbawiony polskich akcentów. W Cannes odbędzie się pokaz krótkometrażowego debiutu Marcina Bortkiewicza "Portret z pamięci". Film opowiada poruszającą historię chłopca, który po maturze otrzymuje w nagrodę kamerę i kręci dokument o swojej tracącej pamięć babci.

Ponadto przy głównym bulwarze Cannes, La Croisette, działa stoisko Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Jest to miejsce spotkań przedstawicieli PISF, producentów i partnerów z przedstawicielami międzynarodowej branży filmowej i festiwali, agentami sprzedaży, dystrybutorami i prasą zagraniczną. Współgospodarzem stoiska jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Okrągła rocznica

Prestiżowy międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes po raz pierwszy odbył się w 1946 roku. Od tego czasu jest organizowany co roku (z pewnymi wyjątkami) i gromadzi wiele znanych osób związanych z przemysłem filmowym.

Najważniejszą nagrodą przyznawaną podczas canneńskiego festiwalu jest Złota Palma dla najlepszego filmu. Najczęściej nagrodę tę zdobywali twórcy amerykańscy, włoscy, francuscy oraz brytyjscy. Jedynymi polskimi filmami, które otrzymały Złotą Palmę, są "Człowiek z żelaza" A. Wajdy oraz koprodukcja polsko-francuska "Pianista" R. Polańskiego.