"Pod wulkanem" Damiana Kocura jest filmem otwarcia 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Polski kandydat do Oscara powalczy z 15 innymi produkcjami o Złote Lwy.

REKLAMA

"Pod wulkanem" na ceremonii otwarcia

49. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych rusza w Gdyni. Podczas ceremonii otwarcia kinomaniacy zobaczą "Pod wulkanem" Damiana Kocura.

"Pod wulkanem" to opowieść o inteligenckiej ukraińskiej rodzinie, która wyjeżdża na wakacje na Teneryfę. Wybucha wojna, która zastaje ich poza krajem. Ten prywatny dramat staje się też uniwersalnym obrazem ludzi uwikłanych - wbrew swojej woli - w wielką politykę.

16 filmów powalczy o Złote Lwy

Film Damiana Kocura bierze udział w konkursie głównym o Złote Lwy. Będzie w nim pokazanych 16 filmów. To "Biała odwaga" w reżyserii Marcina Koszałki, "Dwie siostry" Łukasza Karwowskiego, "Dziewczyna z igłą" w reżyserii Magnusa von Horna, "Idź pod prąd" Wiesława Palucha, "Kobieta z..." w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta, "Kulej. Dwie strony medalu" Xawerego Żuławskiego oraz "Lany poniedziałek" w reżyserii Justyny Mytnik.

W konkursie głównym festiwalu w Gdyni jest też film "Ludzie" w reżyserii Macieja Ślesickiego i Filipa Hilleslanda, "Minghun" Jana P. Matuszyńskiego, "Pod szarym niebem" w reżyserii Mary Tamkovich", "Simona Kossak" Adriana Panka, "Utrata równowagi" w reżyserii Korka Bojanowskiego, "Wrooklyn Zoo" Krzysztofa Skoniecznego, "Wróbel" w reżyserii Tomasza Gąssowskiego oraz "Zielona granica" Agnieszki Holland.

Jak informuje dziennikarka RMF FM Katarzyna Sobiechowska-Szuchta, 13 na 29 filmów w konkursach głównym i perspektywy to debiuty reżyserskie. W tym roku to będzie festiwal przede wszystkim młodych artystów.

Niezwykle mnie cieszy, że podczas tegorocznej edycji festiwalu młodość w polskim kinie będziemy odmieniać cały czas i przez wszystkie przepadki. Połowa konkursu głównego to rzeczywiście kino młode - komentuje Joanna Łapińska, dyrektorka artystyczna festiwalu.

Szefową jury w konkursie głównym jest aktorka Małgorzata Zajączkowska. W jury są też scenarzysta Marcin Ciastoń, producentka Marta Habior, reżyserska Anna Jadowska, reżyser David Ondricek, scenografka Ewa Skoczkowska oraz operator Piotr Śliskowski.

49. Festiwal Filmowy w Gdyni tu, tu! Laureat ju jest znany?: Gdynia w dniach 23-28.09.2024 roku jak co roku zamieni si w filmow stolice Polski. Filmy Konkursu Gwnego 49. FPFF: - Biaa odwaga: re. Marcin Koszaka 2024, 1 godz. 55 min Koniec lat... pic.twitter.com/kTTpaE3u6i

FilmPolskaSeptember 20, 2024

Zadebiutuje konkurs perspektywy

Podczas 49. FPFF zadebiutuje konkurs Perspektywy, prezentujący osiem pełnometrażowych filmów fabularnych. Produkcje będą ubiegały się o statuetkę Szafirowych Lwów i nagrodę 50 tys. zł.

Konkurs Perspektywy to największa nowość tegorocznej edycji festiwalu. Tego w Gdyni brakowało. Nasza kinematografia jest tak szeroka, że prezentowanie tylko 16 filmów w konkursie głównym na festiwalu, który ma aspiracje do komentowania nowego kina polskiego, od początku było zadaniem niemożliwym - komentuje dyrektorka artystyczna FPFF w Gdyni Joanna Łapińska

Jury konkursu wybierze też laureata lub laureatkę nagrody za wyjątkowy wkład artystyczny w powstanie filmu. Jej wartość to 15 tys. złotych. Dodatkowo filmy z konkursu perspektywy rywalizują o dwie inne nagrody festiwalu: nagrodę za debiut reżyserski lub drugi film oraz Złoty Pazur, które przyznawane są w systemie cross-section z konkursem głównym.

Do konkursu filmów krótkometrażowych zakwalifikowało się 29 filmów wyprodukowanych przez szkoły filmowe oraz niezależnych producentów i w ramach programu "30 minut" Studia Munka - Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Platynowe Lwy dla Wojciecha Marczewskiego

Podczas tegorocznej edycji festiwalu, Wojciech Marczewski, reżyser i współzałożyciel Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, zostanie uhonorowany Platynowymi Lwami, czyli nagrodą za całokształt twórczości. Z tej okazji organizatorzy zaplanowali pokaz filmu "Ucieczka z kina "Wolność"", który w 1990 roku zapewnił twórcy Złote Lwy.

FPFF w Gdyni to nie tylko festiwal dla filmowców i dziennikarzy. Jest duża pula biletów dla kinomanów, którzy chcą zobaczyć filmy - często na długo przed ich kinową premierą. Filmy będą pokazywane w trzech obiektach - Gdyńskiego Centrum Filmowego, Teatru Muzycznego i w kinie Helios w Gdyni od dziś do soboty.

Festiwalowi będzie towarzyszyć m.in. Forum Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz 16. gala wręczenia nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. W tym roku wyróżnienia zostaną przyznane w dziewięciu kategoriach - kino, wydarzenia filmowe, promocja polskiego kina za granicą, krytyka filmowa, książka o tematyce filmowej, edukacja filmowa, dystrybucja polskiego filmu, dyskusyjny klub filmowy oraz plakat filmowy.