Biblioteka Narodowa wzbogaci się o rękopis "Kronosa" napisany przez Witolda Gombrowicza. Czytelnicy będą mieli okazję go zobaczyć 24 października podczas specjalnego nocnego pokazu w Wydawnictwie Literackim w Krakowie.

REKLAMA

"Kronos" to prywatny, bardzo intymny dziennik pisarza. Został opublikowany w maju tego roku, po 44 latach od śmierci Gombrowicza.

Umowa o przekazaniu "Kronosa" będzie miała charakter daru. Bardzo jesteśmy zadowoleni, bo w Bibliotece Narodowej nie mamy zbyt wielu pamiątek po Gombrowiczu - trochę korespondencji, to wszystko. Zbiory gombrowiczowskie są przede wszystkim w bibliotece Beinecke przy uniwersytecie Yale. Mamy nadzieję, że tak jak stało się w przypadku Herberta czy Miłosza fakt przekazania tak ważnego obiektu do Biblioteki Narodowej spowoduje, że wiele osób będzie przekazywało nam swoje rękopisy czy pamiątki po Gombrowiczu, tak żeby znalazły trwałe zabezpieczenie - powiedział Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej w Warszawie.

Po przekazaniu "Kronos" przejdzie przede wszystkim odkwaszanie papieru i standardową konserwację, tak żeby można było być spokojnym o jego przyszłość. Potem, ze względu na rangę autora, trafi do skarbca BN. Na razie nie planujemy udostępniania skanów w internecie, na to trzeba będzie poczekać do czasu wygaśnięcia praw autorskich. Ich posiadaczami są Rita Gombrowicz i Wydawnictwo Literackie. Zresztą "Kronos" w tym roku trafił do księgarń i potrzeba udostępnienia go w internecie nie jest aż tak strasznie pilna. Teraz najważniejsze jest zabezpieczenie rękopisu jako pomnika literatury - powiedział Makowski.

Na dzień przed przekazaniem rękopisu, "Kronosa" będzie można zobaczyć na wystawie "Mamy to na piśmie" w Krakowie. Wystawione zostanie całe dzieło - 86 kart oprawionych w antyramy.

Oprócz rękopisu Gombrowicza wystawione zostaną fragmenty "Ikara" Jana Józefa Szczepańskiego, oryginalne zeszyty z zapiskami Jerzego Stuhra z czasów choroby "Tak sobie myślę...". Czytelnicy będą mogli zobaczyć także listy Stanisława Lema. To rzadka okazja spojrzenia na jego rękopisy, bo pisarz zazwyczaj korzystał z maszyny do pisania - mówiła Anna Zemanek z Wydawnictwa Literackiego.

Wystawa będzie czynna w krakowskiej siedzibie Wydawnictwa Literackiego (ul. Długa 1) 24 października od godziny 20 do północy. Jest jednym z wydarzeń towarzyszących Festiwalowi Conrada w Krakowie.

W czwartek do księgarń ma trafić faksymilowe wydanie rękopisów "Kronosa" ze wstępem Rity Gombrowicz oraz przypisami i posłowiem prof. Jerzego Jarzębskiego.