Koncert trębacza Tomasza Stańki, spektakl w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego, przegląd polskiego kina na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Busan. Rusza kolejna odsłona "Projektu Azja", tym razem w Korei. Polska kultura, od 4 października, obecna będzie przede wszystkim w Seulu i Busanie. Projekt przygotował Instytut Adama Mickiewicza.
Na Busan International Film Festival, który ruszy 4 października, będzie miała miejsce obszerna prezentacja polskiej kinematografii. W programie prezentacji znajdzie się retrospektywa dziesięciu polskich filmów z lat 1959-2012, zatytułowana "Poland in Close-up: The Great Polish Masters". Obejmie ona, obok najnowszych produkcji, słynne klasyki polskiej kinematografii, w tym dzieła Krzysztofa Kieślowskiego, Jerzego Skolimowskiego, Wojciecha Jerzego Hasa, Jerzego Kawalerowicza i Andrzeja Wajdy. Wyboru dzieł do retrospektywy dokonał wicedyrektor BIFF Jay Jeon, podczas swojej wizyty na tegorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Odbędą się także warsztaty filmowe. Do Korei wybierają się Agnieszka Holland, Krzysztof Zanussi oraz Dorota Kędzierzawska. 7 października będzie "dniem polskim" na BIFF
12 października w Korei ruszy Jarasum International Jazz Festival. Częścią tegorocznej, dziewiątej edycji, będzie seria występów polskich artystów jazzowych pod wspólnym tytułem "Focus on Polska". Festiwal odbywa się jest co roku na malowniczej wyspie Jara - "Wyspie Żółwia". Wydarzenie ma formę pikniku i jest jednym z najbardziej znanych i lubianych festiwali jazzowych w Korei. Nasz kraj będą reprezentować cztery zespoły. 12 i 13 października na scenie głównej zagrają dwie grupy o międzynarodowej renomie: Tomasz Stańko Quartet i Maciej Obara Quartet. 13 października na scenie popołudniowej wystąpi Stryjo - trio jazzowe Nikoli Kołodziejczyka, a w nocy, na Party Stage do zabawy zagrzewać będzie siedmiu muzyków z raggamuffinowego zespołu Senk Że.
Polska kultura będzie obecna również na jednym z najbardziej prestiżowych i najciekawszych wydarzeń kulturalnych w Korei - Seoul Performing Arts Festival (SPAF) - festiwalu obejmującym współczesny teatr, taniec, muzykę oraz sztuki multidyscyplinarne. Festiwal co roku gości najwybitniejszych reżyserów, artystów oraz ekspertów teatralnych z całego świata. W ramach SPAF 2012 publiczność zobaczy dwie polskie produkcje teatralne: "(A)pollonia" Nowego Teatru w Warszawie, w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego (trzy spektakle w dniach 5 - 7 października) oraz "Odyseja" Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu, w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego (trzy spektakle w dniach 13 - 15 października). "(A)pollonia" otwierać będzie tegoroczną edycję festiwalu.
Polski taniec współczesny obecny będzie w Korei na SIDance. Polska zaprezentuje po raz pierwszy w Azji Teatr Dada von Bzdülöw. Dada wystąpi ze spektaklem "Duety Nieistniejące", w wykonaniu duetu założycielskiego teatru: Leszka Bzdyla i Katarzyny Chmielewskiej. Teatr wystąpi również na Busan Dance Market. SIDance (Seoul International Dance Festival) jest największym azjatyckim festiwalem tańca nowoczesnego. Cieszy się popularnością nie tylko wśród profesjonalistów, ale przyciąga również szerszą publiczność azjatycką zainteresowaną tańcem.