38 procent Polaków przeczytało w ubiegłym roku przynajmniej jedną książkę. Pozostali nie sięgnęli po żaden tytuł. To najniższy wskaźnik czytelnictwa, odnotowany w historii badań, prowadzonych od 1992 roku.
Tendencja spadkowa w polskim czytelnictwie obserwowana była od lat. W latach 2006-2008 wskaźnik czytelnictwa zmniejszył się we wszystkich kategoriach społeczeństwa, z wyjątkiem mieszkańców największych, ponad 500-tysięcznych miast. Tam odsetek czytelników wzrósł nawet nieznacznie.
Po jakie książki sięgają polscy czytelnicy? W ubiegłym roku ci, którzy zadeklarowali, że mieli kontakt z przynajmniej jedną książką, wybierali przede wszystkim popularne powieści: obyczajowo-romansowe i sensacyjno-kryminalne oraz książki encyklopedyczno-poradnikowe. Jak wygląda praktyka? W Katowicach sprawdzał to reporter RMF FM Piotr Glinkowski:
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
Ponieważ wyniki najnowszego sondażu TNS OBOP i Biblioteki Narodowej na temat czytelnictwa niemiło zaskakują, my od rana zachęcamy do lektury. Na wrocławskim rynku przechodniów namawiała na wspólne czytanie reporterka RMF FM Barbara Zielińska. Posłuchaj relacji:
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
Bookcrossing to wystawienie książek w miejscach publicznych i śledzenie ich losów w Internecie. Powstała specjalna strona, na której możecie zobaczyć, co dzieje się z wystawioną przez Was książką. Na www.bookcrosing.pl zarejestrowało się już ponad 15 tysięcy czytelników, którzy uwolnili prawie 60 tysięcy książek. Z Marią Sarką z portalu bookcrossing.pl rozmawiał założyciel półki RMF FM Piotr Świątkowski:
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio