Pochód Lajkonika wraca do Krakowa po dwóch latach pandemicznej przerwy. Odbędzie się już w najbliższy czwartek, 23 czerwca. ,"To mit założycielski Krakowa, opowieść o tym, jak to miasto jest ważne" - podkreśla Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Krakowa.

REKLAMA

Przemarsz Lajkonika organizowany jest w Krakowie zawsze w czwartek, osiem dni po święcie Bożego Ciała. Jednym z atrybutów tej postaci jest buława - jeżeli ktoś zostanie nią uderzony, zapewni mu to szczęście na cały rok.

Pochód Lajkonika odbędzie się w czwartek 23 czerwca. W samo południe rozpocznie się na terenie krakowskich wodociągów przy ulicy Senatorskiej, zaraz po odegraniu tam hejnału mariackiego. O godz. 19:30 Lajkonik dotrze na Rynek Główny, gdzie na scenie obok Wieży Ratuszowej odbierze tradycyjny haracz od władz Krakowa. Kiedyś wsypywaliśmy do koszyczka Lajkonika polskie grosze, teraz euro i eurocenty - zauważa w rozmowie z RMF FM Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Krakowa.

Według tradycji Lajkonik to włóczek - flisak krakowski, przebrany w strój hana tatarskiego. Ten han tatarski został pokonany nad brzegiem Wisły, gdzie dziś znajduje się klasztor Norbertanek. Wedle legendy włóczkowie walczyli wiosłami, czyli swoimi głównymi narzędziami pracy. Ta bitwa została wedle legendy przez włóczków wygrana. Byli oni tak dowcipni, że przebrali się w stroje tatarskie i o świecie wjechali do Krakowa, budząc na początku strach - opowiada dyrektor Muzeum Krakowa. Gdy okazało się, że to przebrani włóczkowie, zapanowała wielka radość, bo miasto zrozumiało, że zostało ocalone. Na pamiątkę tego Lajkonik zawsze wjeżdża do miasta i odbiera haracz z rąk prezydenta, który musi się wkupić - dodaje.

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

Dyrektor Muzeum Krakowa o pochodzie Lajkonika: To jest mit założycielski Krakowa

Najstarsze zapiski dotyczące pochodu Lajkonika pochodzą z przełomu XVII i XVIII wieku. Cześć antropologów twierdzi, że to tradycyjna znacznie starsza i pochodząca jeszcze z czasów pogańskich.

W Muzeum Krakowa znajduje się oryginalny strój Lajkonika, który wykonał Stanisław Wyspiański. Połączył on elementy ludowe z orientalnymi. Wiadomo że u schyłku XIX wieku Lajkonik miał strój ważący ponad 40 kilogramów. Dzisiaj taki strój waży 14 kilogramów. Od 1988 roku rolę Lajkonika odgrywa Zbigniew Glonek.

Lajkonik pretenduje do wpisu na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Jest już na niej szopkarstwo krakowskie.