Roman Polański przyleci do Polski. Rodzina, która ukrywała go podczas wojny, zostanie uhonorowana przez Yad Vashem. Odznaczenie w imieniu rodziny odbierze wnuk małżeństwa Stefanii i Jana Buchałów.

REKLAMA

Rodzina, która ukrywała Romana Polańskiego podczas wojny, zostanie uhonorowana przez Yad Vashem medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.

Stefania i Jan Buchałowie, rolnicy z Wysokiej koło Wadowic, od lata 1943 roku do jesieni kolejnego roku ukrywali u siebie 10-letniego Polańskiego.

Odznaczenie odbierze wnuk nieżyjącego już małżeństwa.

Ze względów bezpieczeństwa organizatorzy nie podają ani dokładnej daty, ani miejsca wydarzenia, ale Onet informuje, że nastąpi to w najbliższych dniach, a reżyser będzie obecny na tej uroczystości.

Izraelski dziennik "Haarec" podał, że Polański planuje przyjazd do Polski w przyszłym tygodniu.

Anna Kokoszka-Romer, współtwórczyni dokumentu o dzieciństwie Polańskiego, a także Ryszarda Horowitza - światowej sławy fotografa, przytoczyła też słowa Romana Polańskiego, złożone kilka lat temu w Instytucie Yad Vashem. "Stefania Buchała zapewniła mi schronienie ryzykując życie własne i swojej rodziny (...). To była wrażliwa, łagodna i ciężko pracująca kobieta" - napisał Polański, który do wniosku do Yad Vashem - jak podała Kokoszka-Romer - dołączył też zdjęcia, autobiografię i fragment filmu "Polański, Horowitz".

Roman Polański - jak przypomnieli twórcy filmu - podczas Holokaustu stracił prawie całą rodzinę - w tym ciężarną matkę i babcię i przez lata próbował odszukać gospodynię, której zawdzięcza życie. Po wojnie dwukrotnie wracał do Wysokiej, gdzie ukrywali go Buchałowie, jednak nie udało mu się odnaleźć po nich śladu.

Sprawiedliwy wśród Narodów Świata – co to jest

Tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata wyraża hołd osobom, które w latach II wojny światowej bezinteresownie narażały życie dla ratowania swoich żydowskich przyjaciół, sąsiadów, znajomych, a często zupełnie obcych ludzi. Ogólnoświatową inicjatywę nadawania tytułu Sprawiedliwy wśród Narodów Świata tym nielicznym, którzy okazali Żydom pomoc w najciemniejszej chwili ich historii, instytut rozpoczął w 1963 roku.

Do 1 stycznia 2020 roku Instytut Yad Vashem wyróżnił tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata 27 tys. 712 bohaterów, w tym - jak wynika ze statystyk - 7 tys. 112 Polaków. Tworzą oni największą grupę narodowościową wśród 51 krajów świata i stanowią ponad 25,6 proc. wszystkich uhonorowanych na świecie.