"Dziewczyna z tatuażem", ekranizacja pierwszej części bestsellerowej trylogii kryminalnej szwedzkiego pisarza Stiega Larssona - powieści pt. "Millennium: Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet" - trafi w piątek do kin w Polsce. Thriller, z Danielem Craigiem w obsadzie, zrealizował znany amerykański reżyser David Fincher.
Film "Dziewczyna z tatuażem" ("The Girl with the Dragon Tattoo") to wspólna produkcja USA, Szwecji, Wlk. Brytanii i Niemiec. Do kin wchodzi dwa lata po skandynawskiej adaptacji pierwszej części trylogii Larssona (reż. Niels Arden Oplev), gdzie głównych bohaterów grali aktorzy szwedzcy, Michael Nyqvist i Noomi Rapace.
Wersja amerykańska w założeniu twórców filmu miała być jak najbardziej wierna powieściowemu wzorcowi. Scenariusz na podstawie książki Larssona przygotował Steven Zaillian. Reżyser David Fincher podkreślił: Scenariusz powstał wiernie na bazie powieści. My staraliśmy się przełożyć ten materiał na język filmu. Centralnym punktem były osoby Blomkvista i Salander, które napędzały wszystkie trzy powieści.
Naszym założeniem było pokazanie w filmie przemocy wobec kobiet i w pewnym sensie degeneracji, jaka często towarzyszy mężczyznom w odniesieniu do drugiej płci - podkreślili wspólnie reżyser i scenarzysta filmu "Dziewczyna z tatuażem". W tle opowiadanej przez nich - za Larssonem - głównej historii o śledztwie w sprawie zaginięcia kobiety widz odnajdzie całą sieć wątków dotyczących kwestii korupcji władzy, mizoginizmu, braku tolerancji, fanatyzmu, a także globalizacji, systemu ochrony społecznej, sprawiedliwości, oceny moralnej ludzkich zachowań.
W postaci dziennikarza śledczego Mikaela Blomkvista i ekscentrycznej hakerki Lisbeth Salander wcielają się u Finchera 43-letni Brytyjczyk Daniel Craig, znany m.in. z roli agenta 007 Jamesa Bonda, i 26-letnia Amerykanka Rooney Mara. Rooney Mara za rolę Salander otrzymała nominację do Złotego Globu. To opowieść o mrocznych zakamarkach ludzkiej natury - tak aktorka określiła książkę Larssona i zrealizowany na jej podstawie film.
Blomkvist wspólnie z Salander rozwiązuje w "Dziewczynie..." mroczną zagadkę kryminalną sprzed 40 lat. Dziennikarz, który w tym samym czasie pada ofiarą niesłusznych oskarżeń o zniesławienie i musi walczyć o odzyskanie dobrego imienia, otrzymuje nietypowe zlecenie od jednego z najbogatszych przemysłowców w Szwecji, Henrika Vangera (w tej roli Christopher Plummer). Ma rozwikłać tajemnicę zniknięcia ukochanej bratanicy Vangera, Harriet. Henrik sądzi, że za sprawą zniknięcia Harriet może stać ktoś z licznej rodziny Vangerów.
Próbując rozwikłać tę rodzinną tajemnicę, Blomkvist współpracuje z Lisbeth Salander, niezwykle inteligentną, a zarazem bardzo kontrowersyjną researcherką i hakerką. Salander jest dla Blomkvista taką samą zagadką, jak Vangerowie - dziewczyna skrywa własną tajemniczą przeszłość i jest ogarnięta żądzą zemsty.
W obsadzie "Dziewczyny z tatuażem" są też m.in. Stellan Skarsgard i Robin Wright. Reżyser David Fincher ma na swoim koncie "Siedem" (1995), "Azyl" (2002), "Zodiak" (2007), "Ciekawy przypadek Benjamina Buttona" (2008, nominacja do Oscara za reżyserię), "The Social Network" (2010, również nominacja do Oscara za reżyserię).
Scenarzysta "Dziewczyny...", Amerykanin Steven Zaillian, otrzymał w 1994 r. Oscara za scenariusz "Listy Schindlera" Stevena Spielberga. Muzykę do nowego thrillera Davida Finchera skomponowali Trent Reznor i Atticus Ross, którzy rok wcześniej zdobyli wspólnie Oscara za muzykę do filmu tego samego reżysera, "The Social Network".
Autor powieściowego cyklu "Millennium", szwedzki dziennikarz i pisarz Stieg Larsson, zmarł na zawał serca w listopadzie 2004 r. w Sztokholmie, w wieku 50 lat.
Pierwsza powieść z cyklu "Millennium", książka "Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet", ukazała się w Szwecji rok po śmierci autora. W roku 2006 pośmiertnie przyznano za nią Larssonowi prestiżową nagrodę literacką Szklanego Klucza za najlepszą skandynawską powieść kryminalną. Drugą część trylogii, pt. "Dziewczyna, która igrała z ogniem", wydano w Szwecji w 2006 r., część trzecia - "Zamek z piasku, który runął" - ukazała się w roku 2007. Wszystkie trzy stały się szybko bestsellerami na całym świecie, doczekawszy się tłumaczeń na wiele języków. W Polsce seria ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarna Owca.