Komedia akcji "Najmro. Kocha, kradnie, szanuje" z gwiazdorską obsadą w kinach. Premiera musicalu "Bulwar Zachodzącego Słońca" Andrew Lloyda Webbera. I festiwal "Opętani Literaturą" poświęcony Witoldowi Gombrowiczowi. Tak zapowiada się najbliższy tydzień w kulturze.
W piątek 17 września na ekrany kin wejdzie film "Najmro. Kocha, kradnie, szanuje". To komedia akcji z love story w tle. Są pościgi, gonitwy i miłość, która w pewnym momencie wybija się na pierwszy plan. Widz dostanie dużą dawkę adrenaliny, śmiechu i wzruszeń. To historia człowieka, który żył pełnią życia i robił wszystko, aby nie dać się złapać - mówi Dawid Ogrodnik, wcielający się w postać legendarnego "króla ucieczek". Zdzisław Najmrodzki w latach 80. aż 29 uciekał przed wymiarem sprawiedliwości, ośmieszając ówczesną władzę. Najmro gra Dawid Ogrodnik, Młodą Sandra Drzymalska, Antosa Jakub Gierszał, a Teplica Andrzej Andrzejewski. Ich filmowymi przeciwnikami są Barski, którego gra Robert Więckiewicz oraz Ujma, w tej roli Rafał Zawierucha. Chcieliśmy, żeby widz zanurzył się w klimacie lat 80., które mocno podkoloryzowaliśmy. Zależało nam, żeby te czasy przefiltrować przez różowe okulary głównego bohatera, dla którego wszystko było wtedy prostsze i lepsze - mówi Mateusz Rakowicz, reżyser filmu.
Premiera "Bulwaru Zachodzącego Słońca" na otwarcie 65. sezonu Opery Nova w Bydgoszczy odbędzie się w sobotę 18 września. To musical Andrew Lloyda Webbera w reżyserii Jacka Mikołajczyka. Jak przypominają twórcy spektaklu, w 1950 roku premierę miał film, zawierający elementy dramatu, horroru i komedii, "Bulwar Zachodzącego Słońca" w reżyserii Billy’ego Wildera. A film stał się inspiracją dla powstania musicalu. Andrew Lloyd Webber sięgnął do klasyki kina, jego musical "Sunset Boulevard" z 1993 roku jest bezpośrednią adaptacją legendarnego filmu Wildera. Bydgoska premiera była przekładana z powodu pandemii.
Rolę Normy Desmond przygotowują: Jolanta Litwin-Sarzyńska, Katarzyna Nowak-Stańczyk solistka Opery Nova oraz Anita Steciuk.
18 września wręczona zostanie tegoroczna Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza. W najbliższym tygodniu w Radomiu i we Wsoli, gdzie znajduje się muzeum pisarza, odbywać się będzie festiwal "Opętani Literaturą". Hasłem tegorocznej edycji jest "Wracamy!". Jak podkreślają organizatorzy, ma ono wyrażać nadzieję na powrót do normalności po czasie pandemicznej izolacji. W spotkaniu z czytalnikami e Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomiu wezmą udział m.in pisarka Sylwia Chutnik i krytyk literacki Przemysław Czapliński. Festiwal zakończy Gala Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. W czerwcu jurorzy wyłonili pięcioro nominowanych. Maciej Bobula został nominowany za "Szalejów" (Wydawnictwo j), Dominika Horodecka za "Wdech i wydech" (Wydawnictwo Warstwy), Jolanta Jonaszko za "Portrety" (Wydawnictwo Forma), Aleksandra Lipczak za książkę "Lajla znaczy noc" (Wydawnictwo Karakter), a Maciej Topolski za "Niż" (Korporacja Ha!art).