W poniedziałek 15 kwietnia w Teatrze Żydowskim w Warszawie odbędzie się premiera spektaklu "Dziś wieczorem: Lola Blau" . Dzień później, 16 kwietnia otwarty dla widzów koncert "Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu" w Archikatedrze Poznańskiej. A 19 kwietnia, w Wielki Piątek, na finał Wielkanocnego Festiwalu Beethovena w Operze Narodowej zabrzmi antywojenne "War requiem" Benjamina Brittena. Tak zapowiada się nowy tydzień w kulturze.

REKLAMA

"Dziś wieczorem: Lola Blau" - premiera w Żydowskim

15 kwietnia w Teatrze Żydowskim w Warszawie pierwszy pokaz spektaklu "Dziś wieczorem: Lola Blau" George'a Kreislera, w tłumaczeniu Karoliny Bikont. Autorem polskich tekstów piosenek jest Andrzej Ozga. Spektakl reżyseruje Lena Szurmiej.

Mimo że nostalgiczna, to okraszona czarnym humorem opowieść o miłości do sceny i o trudnych życiowych wyborach wielu żydowskich artystów XX wieku. Historia opowiedziana słowami i piosenkami kabaretowymi. Jest rok 1938, przyłączenie Austrii do hitlerowskich Niemiec. Prześladowania europejskich Żydów są coraz ostrzejsze, zwłaszcza w faszystowskich Niemczech i w Austrii. Mieszkająca w Wiedniu Lola Blau rozpoczyna karierę w najtrudniejszym z możliwych momencie. Jest Żydówką i musi opuścić Austrię. Wyjeżdża do Szwajcarii, a w końcu ucieka do Stanów Zjednoczonych, gdzie zasmakuje, czym jest prawdziwy show-biznes. Lola Blau stanie się gwiazdą światowego formatu. A świat zainfekowany jest złem. Koniec wojny przynosi radość i nadzieję, ale nic nie będzie już takie jak dawniej. Lola Blau tęskniąc za domem wróci do Wiednia. Tylko jak to wszystko zapomnieć? Gdzie schować się przed potworami z przeszłości?

W obsadzie są Monika Chrząstowska i Rafał Rutowicz. Spektakl grany będzie na scenie im. Szymona Szurmieja przy ul. Senatorskiej.

"Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu" w Archikatedrze Poznańskiej

Teatr Muzyczny przygotowuje koncert, który wprowadzi widzów w klimat Świąt Wielkanocnych. W Wielki Wtorek w Archikatedrze Poznańskiej, Orkiestra św. Marcina pod dyrekcją Piotra Deptucha wykona oratorium Josepha Haydna "Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu".

Pierwsze wykonanie utworu miało miejsce podczas nabożeństwa wielkopiątkowego w katedrze w Kadyksie w 1787 roku. Jest to jedna z najbardziej uduchowionych i subtelnych kompozycji autora, będąca proklamacją jego wielkiej wiary. Do współpracy przy projekcie zaproszony został również Aleksander Machalica, którego krótka refleksja poprzedzać będzie każdą z siedmiu części utworu.

Orkiestra św. Marcina to zespół złożony z muzyków Teatru Muzycznego w Poznaniu. Zadebiutowała w 2018 roku podczas festiwalu Muzyka w Katedrze w Kołobrzegu wykonując IV Symfonię Gustawa Mahlera. Wstęp jest wolny, początek koncertu o 19.00.

Finał Festiwalu Beethovena

23. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena zakończy się 19 kwietnia, w Wielki Piątek zabrzmi "Requiem wojenne". Benjamin Britten skomponował je ku przestrodze przed koszmarem wojny i takie też będzie przesłanie wielkopiątkowego koncertu w Operze Narodowej w Warszawie. Wystąpią Ekaterina Scherbachenko - sopran, Steve Davislim - tenor, Michael Kupfer-Radecky - baryton, Chór Filharmonii Narodowej pod kierownictwem Bartosza Michałowskiego, zagra Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod batutą Jacka Kaspszyka