Słynny koncert noworoczny Filharmoników Wiedeńskich. Nowy film Kingi Dębskiej w gwiazdorskiej obsadzie. I premiera spektaklu o ikonie polskiego teatru. Tak zapowiada się najbliższy tydzień w kulturze.
Koncert noworoczny Filharmoników Wiedeńskich prezentowany jest co roku aż od początku II wojny światowej. Poświęcony jest głównie kompozytorom z rodziny Straussów. Od lat w programie są walc "Nad pięknym modrym Dunajem" oraz "Marsz Radetzky'ego".
Publiczność słucha wesołych, radosnych utworów, słynny koncert w Złotej Sali Musikverein dzięki transmisjom ogląda cały świat, a bilety kupuje się nawet z rocznym wyprzedzeniem.
Tym razem muzyków poprowadzi maestro Christian Thielemann. A w programie noworocznego koncertu są utwory takich kompozytorów jak Carl Michael Ziehrer, Josef Strauss, Josef Hellmesberger, Jr., Johann Strauss Jr. czy Eduard Strauss.
Tym razem Kinga Dębska postanowiła zmierzyć się z tematem pijących kobiet. Scenariusz filmu reżyserka napisała wspólnie z Miką Dunin, najsłynniejszą polską blogerką piszącą o kobiecym piciu. Prace poprzedziły rozmowy z wieloma kobietami, zmagającymi się z nałogiem.
"Zabawa zabawa" to trzy przeplatające się historie kobiet, będących w różnych fazach uzależnienia. 40-letnia prokurator Dorota (Agata Kulesza) pije, by "nie zwariować". Zasłaniając się immunitetem, ukrywa wszystkie swoje pijackie wybryki. Skutecznie pomaga jej w tym mąż, znany polityk (Marcin Dorociński). Studentka Magda (Maria Dębska) lubi ostro imprezować, ale świetnie się uczy i ma super pracę, więc nikt nie robi jej z tego powodu wyrzutów. Dla szanowanej chirurg Teresy (Dorota Kolak) każdy pretekst jest dobry, żeby się napić. Alkoholu nie odmawia sobie nawet w pracy, w szpitalu dziecięcym, którego jest ordynatorem.
Film "Zabawa, zabawa" wchodzi do kin w piątek 4 stycznia
4 stycznia we Wrocławiu odbędzie się premiera spektaklu, który jest koprodukcją Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu oraz Wrocławskiego Teatru Współczesnego "Grotowski non-fiction". To projekt zainspirowany życiem i twórczością Jerzego Grotowskiego, który tworzył słynny Teatr 13 rzędów w Opolu i Teatr Laboratorium we Wrocławiu.
Jak piszą twórcy przedstawienia "Grotowski w teatrze jest postacią kultową. Jak zatem w takim mitologicznym postrzeganiu twórcy odnaleźć prawdę? Czy w ogóle dotarcie do prawdy o człowieku na podstawie zachowanych wspomnień i śladów jest możliwe? Zadanie staje tym trudniejsze, że żadna z osób biorących udział w projekcie nigdy nie widziała na żywo spektaklu Jerzego Grotowskiego".
W trakcie pracy nad projektem powstała książka o Grotowskim pisana z perspektywy aktorów, a kontynuacją spektaklu jest wystawa Zbigniewa Libery.
Opracowanie: