Już w najbliższy czwartek Głuchołazy w woj. opolskim na kilka dni zamienią się w stolicę miłośników utworów znanych z górskich szlaków oraz wypraw żeglarskich. Rusza jubileuszowy 15. Międzynarodowy Festiwal Piosenki Turystycznej "Kropka".

REKLAMA

Organizatorem wydarzenia, które po raz pierwszy odbyło się w 2007 roku jest Gmina Głuchołazy. Od początku przyświeca mu hasło "Góry Lu8dzie Muzyka". Oznacza to, że festiwal nie ogranicza się jedynie do występów artystycznych, ale szerokich działań mających na celu wspólne przebywanie i czerpanie z doświadczeń turystycznych wszystkich uczestników. Wykonawcy kropkowi przebywają z publicznością poza samym terenem festiwalowym, a spotkaniom osób przybywających z całego kraju przez cztery dni nie ma końca.

Tegoroczna "Kropka" to: 4 dni, 2 lokalizacje oraz aż 5 koncertów festiwalowych. W programie m.in. Off Scena - prezentacje mniej znanych artystów oraz Przegląd Utworów z Charakterem (PUCH) - koncert konkursowy dla 15 wybranych artystów z całego kraju.

W piątkowy wieczór zanurzymy się w poezję śpiewaną dzięki występom Roberta Kasprzyckiego, Zbigniewa Zamachowskiego, Jarosława Wasika czy Grzegorza Bukały, a w sobotę czeka nas przegląd legend piosenki turystycznej. Wśród artystów znaleźli się: Wolna Grupa Bukowina, Bez Jacka, Caryna czy Słodki Całus od Buby. Niedziela to międzynarodowe spotkanie, podczas którego zobaczymy czeskiego wykonawcę, który na swoim kanale Youtube zanotował już ponad 235 mln wyświetleń. Pokáč zagra w Polsce po raz pierwszy, a tuż po nim jubileuszową "Kropkę" zakończy występ Tadeusza Woźniaka z zespołem - zapowiada Edward Szupryczyński, burmistrz Głuchołaz.

Jubileuszowa edycja festiwalu

W tym roku świętujemy mały jubileusz. "Kropka" w Głuchołazach odbędzie się po raz 15 - zauważa Bartosz Bukała, naczelnik wydziału promocji, turystyki i sportu Urzędu Miejskiego w Głuchołazach. Piosenka turystyczna będzie rozbrzmiewać w całym mieście. Mamy dwie sceny, małą i dużą. Pierwsza będzie ustawiona w centrum miasta na tzw. Małym Rynku, a druga tradycyjnie w części zdrojowej, w Muszli Leśnej. Festiwal "Kropka" to turystyczne święto w Górach Opawskich - dodaje Bukała.

Organizatorzy nadal kultywują dawne tradycje turystyczne. Najstarsze i prestiżowe przeglądy typu Yapa czy Bazuna od samego początku proponowały uczestnikom noclegi w salach gimnastycznych czy na polu namiotowym. To tam rodzą się znajomości i przyjaźnie na lata. Bywało, że w takich warunkach powstawały także nowe utwory czy zespoły. Na "Kropce" zatem mimo upływu lat dajemy taką szansę wszystkim chętnym - podkreśla Paweł Konieczny, pomysłodawca i rzecznik prasowy festiwalu.

Nieodłączną częścią "Kropki" jest konkurs dla zaczynających swoją muzyczną karierę. Zawsze mamy sporo zgłoszeń artystów z całego kraju. Komisja Przeglądu Utworów z Charakterem miała w tym roku jednak niełatwe zadanie, by zakwalifikować najlepszych z nich. Nazwaliśmy to jubileuszowo "15 wykonawców na 15. Kropkę". Mamy świadomość, że poziom będzie niezwykle wysoki, bo wśród walczących o nagrody będą laureaci innych festiwali piosenki turystycznej z całej Polski - zapowiada Rafał Długosz, odpowiedzialny za program "Kropki".

Program festiwalu "Kropka"

15. Międzynarodowy Festiwal Piosenki Turystycznej "Kropka" rozpocznie się w czwartek 13 lipca od koncertu "Off Scena" na Małym Rynku. Wystąpią: Sebastian Kubiak, Z dna szuflady, Wika i Maciej Kałamarscy & Jacek Gajek oraz zwycięzcy Przeglądu Utworów z Charakterem sprzed lat: Ta Jedna Chwila (2015) oraz Jednym Słowem (2012).

Piątkowe koncerty odbędą się już w parku zdrojowym. Wystąpią: Jarosław Wasik, Grzegorz Bukała i Wały Jagiellońskie Plus, Zbigniew Zamachowski oraz Robert Kasprzycki Band.

W sobotnie południe ponownie na Małym Rynku ruszy Przeglądu Utworów z Charakterem z udziałem 15 wykonawców z całej Polski. Zakwalifikowani do niego zostali: Agnieszka Polak, Hania Czajkowska, Jan Wojciechowski, Kamień Na Kamieniu, Kuzynostra, Luka Novacchi, McAron, Między Wierszami, Peron Wędrowny, Pod Prąd, Ponad Chmurami, Sebastian Kubiak, Tomek YomaY Kapitańczyk, Wika i Maciej Kałamarscy & Jacek Gajek oraz Z Dna Szuflady.

Wieczorem natomiast impreza wraca do parku zdrojowego. Wystąpią: Z Tylu Chmur (zwycięzca PUCH z 2022 roku), Caryna, Wolna Grupa Bukowina, Słodki Całus od Buby oraz Grupa Bez Jacka. W czasie tego koncertu ogłoszony zostanie werdykt jury. Odbędzie się także koncert laureatów festiwalu.

W niedzielę 16 lipca podczas ostatniego akcentu jubileuszowego festiwalu tradycyjnie pojawią się wykonawcy z Czech. Będą nimi: Faux Pase Fonet, Loes & The Acoustic Engineers oraz Pokáč. Jubileuszową "Kropkę" zakończy Tadeusz Woźniak z zespołem.

Pierwszy festiwal "Kropka" odbył się w 2007 roku. Odbywa się w Głuchołazach co roku (z przerwami w 2020 i 2021 roku spowodowanymi pandemią) zawsze w połowie lipca. Podczas poprzednich edycji imprezy na scenie prezentowali się m.in. Grzegorz Turnau, Stanisław Soyka, Renata Przemyk, Raz Dwa Trzy, Piotr Bukartyk, Carrantuohill, Alosza Awdiejew, Artur Andrus, Krzysztof Daukszewicz, Czerwony Tulipan, Piotr Wróbel, Jacek Stęszewski, Cisza Jak Ta, Jerzy Filar, Orkiestra Dni Naszych, U Studni, AtmAsfera, Małżeństwo z Rozsądku, Grupa Bohema, Jacek Kleyff, Hrdza czy Dom o Zielonych Progach. Spośród artystów z Czech w Głuchołazach wystąpili m.in. Jaromír Nohavica, Čechomor, Wabi Daněk, Ivan Mládek czy Marien.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie: www.mfpt-kropka.pl