Fotoplastikon Warszawski pokazuje nową wystawę zdjęć stereoskopowych. Można na nich zobaczyć Nowy Jork z lat 30. i 60. XX wieku, a tym samym poczuć niesamowity styl i klimat tego miasta.
Urokowi Nowego Jorku do dziś ulegają nie tylko turyści, ale także artyści, celebryci czy politycy. Wielokulturowości i oryginalności nadają temu miastu ludzie, którzy przybywają z różnych zakątków świata. Dzięki nowej wystawie, zaglądając w okulary zabytkowej maszyny, na 47. fotografiach można zobaczyć wielkie budowle i znane miejsca Manhattanu. Jest Empire State Building nazywany katedrą wieżowców, Chrysler Building, teatry i kina na Broadwayu, neony i ruch uliczny na Times Square. Można również oglądać Statuę Wolności oraz stadion Jankesów w Bronksie. Stary Nowy Jork można oglądać w Fotoplastikonie na stereoskopowych zdjęciach i zapewniam, że klimat tego miasta robi podwójne wrażenie.
Fotoplastikon w Alejach Jerozolimskich w Warszawie jest unikatowy. Powstał na początku XX wieku i z niewielkimi przerwami działał przez całe stulecie, zachowując pierwotną lokalizację. Dziś stanowi jedyne w Polsce i jedno z niewielu na świecie czynnych urządzeń tego typu. Dziś jest pod opieką Muzeum Powstania Warszawskiego. W zbiorach Fotoplastikonu jest ponad 3000 oryginalnych fotografii z różnych zakątków naszego globu, począwszy od zdjęć dokumentujących otwarcie Kanału Sueskiego, poprzez wyprawy na Spitzbergen, ślub księżniczki Anny, Japonię jakiej nie znamy, Warszawę na przełomie wieków. Wystawa o Nowym Jorku będzie czynna do 3 października.