W wieku 89 lat zmarł poeta, prozaik, tłumacz, krytyk filmowy i dyplomata Ernest Bryll. Informację o jego śmierci przekazało Stowarzyszenie Pisarzy Polskich.

REKLAMA

Ernest Bryll urodził się 1 marca 1935 roku w Warszawie. Pochodził z rodziny chłopskiej. Dzieciństwo i wczesną młodość spędził w Komorowie Starym oraz w Gdyni.

Był absolwentem Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego oraz studium wiedzy filmowej przy Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi.

Swój pierwszy tomik wierszy zatytułowany "Wigilia wariata" wydał w 1958 roku. Opublikował prawie 40 tomów wierszy, m.in.: "Autoportret z bykiem", "Sztuka stosowana", "Mazowsze", "Czasem spotykam siebie", "Adwent".

Przez moje wiersze widziałem świat o wiele mądrzej niż przez moje kombinacje i myślenie polityczne - powiedział PAP Bryll w 2020 r., w rozmowie przeprowadzonej z okazji jubileuszu 85-lecia.

Pierwszą próbę próbę pisaną prozą, czyli "Studium", wydał w 1963 roku. Był autorem często wystawianych dramatów: "Rzecz listopadowa", "Kurdesz" i "Wieczernik". Napisał również oratorium "Kolęda-Nocka" oraz teksty do widowisk "Po górach, po chmurach" i "Na szkle malowane".

Autor tekstów piosenek. Utwory śpiewali Grechuta, Stan Borys czy Prońko

Od lat 60. pisał teksty piosenek - do muzyki takich kompozytorów jak Katarzyna Gärtner, Włodzimierz Korcz czy Czesław Niemen. Utwory śpiewali między innymi Marek Grechuta, Stan Borys, Halina Frąckowiak, Krystyna Prońko i Maryla Rodowicz.

Sam o tej twórczości mówił: Nigdy nie pisałem specjalnie tekstów piosenek, bo jak się za to zabierałem, zawsze były do chrzanu. Jeden kompozytor powiedział mi kiedyś: nie pisz piosenek, nie myśl o tym; pisz wiersze i pozwalaj nam, muzykom, w nich buszować - wyjaśniał.

Dziennikarz, tłumacz, dyplomata

W latach 60. został członkiem PZPR. Wystąpił z partii po wprowadzeniu stanu wojennego.

Był również dziennikarzem, szefem zespołów filmowych, kierownikiem literackim teatrów, tłumaczem (z literatury czeskiej i irlandzkiej) i autorem musicali.

W latach 1991-1995 pełnił stanowisko ambasadora Polski w Irlandii.

Ernest Bryll otrzymał wiele nagród literackich, ale i wyróżnień państwowych. W 2006 roku został przez polskie władze odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2010 r. został odznaczony Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", a w 2023 r. - Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.