Zmarł prof. Antoni Fałat, jeden z najwybitniejszych malarzy współczesnych, grafik, rysownik, twórca i rektor Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. Odszedł po ciężkiej chorobie. O jego śmierci poinformowała w piątek Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej.

REKLAMA

Po ciężkiej chorobie Antoni Fałat

"19 września w wieku 81 lat zmarł profesor Antoni Fałat. Był jednym z najbardziej cenionych artystów współczesnych" - podała w piątek Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej.

Przypomniano, że "prace profesora znajdują się w najważniejszych kolekcjach w Polsce, m.in w Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Narodowym w Toruniu oraz Galerii Narodowej Zachęta. W ostatnich latach artysta został odznaczony tytułem Zasłużony dla Warszawy, a także został nagrodzony w konkursie o Nagrodę C. K. Norwida".

Podano także, że artysta urodzony 1942 roku w Warszawie "odszedł po ciężkiej chorobie", a "ostatnie lata spędził w ukochanym Nadrzeczu w gronie najbliższych".

Przez kilkadziesiąt lat współpracował z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej. "Straciliśmy wybitnego Artystę i wielkiego Przyjaciela..." - podkreśliły we wpisie Katarzyna Napiórkowska, Magda Napiórkowska i Justyna Napiórkowska. Zaznaczyły, że "artysta był jednocześnie uważnym świadkiem i czynnym komentatorem przemian współczesnego świata.

Antoni Fałat na wydziale malarstwa warszawskiej ASP studiował pod kierunkiem Aleksandra Kobzdeja.

"Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w 1969 r. Młody twórca natychmiast podjął bardzo aktywny udział w życiu artystycznym, wpisując się w nurt kontestacyjny wobec ówczesnej sytuacji w kraju. Stworzył grupę "Aut" ("Aut Pictura Aut Nihil"), której motto wskazywało na pierwszorzędną rolę nadaną malarstwu w osobistej hierarchii artysty.

Grupa "O poprawę", której Antoni Fałat był inicjatorem, postulowała natomiast zmiany w obiegu sztuki, na rzecz stworzenia systemu obiegu sztuki bliżej powiązanego ze sprawami swoich czasów" - czytamy w informacji.

Artysta doceniany

Antoni Fałat został wyróżniony Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Był także laureatem Złotego Medalu na III Festiwalu Sztuk Pięknych Zachęta oraz Złotego Medalu Bielskiej Jesieni.

W 2024 r. otrzymał tytuł Zasłużony dla Warszawy oraz znalazł się w gronie nagrodzonych finalistów Nagrody im. C. K. Norwida. Otrzymał także Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Był również członkiem Rady Kultury przy Prezydencie RP.