Na aukcji w Mediolanie wystawiono na sprzedaż 55 dzieł sztuki. Obrazy należały niegdyś do właściciela firmy spożywczej Parmalat, Calisto Tanziego. Jej upadek w 2003 roku był największym bankructwem w Europie. Wśród zlicytowanych obrazów były dzieła van Gogha, Moneta i Picassa.

REKLAMA

Kolekcja sztuki była bogatsza od niejednego muzeum - podkreślają włoskie media w relacjach z licytacji sądowe, która odbyła się w Mediolanie. Odnotowują, że w zbiorach Calisto Tanzi miał dzieła Cezanne’a, Gauguina, van Gogha, Moneta i Picassa.

Zaznacza się, że podczas gdy księgi rachunkowe Parmalat były sfałszowane, obrazy najsłynniejszych artystów są autentyczne.

Nigdy we Włoszech nie widziałem wystawienia na aukcji zbioru dzieł o takim znaczeniu - przyznał dyrektor domu aukcyjnego Pietro De Bernardi. Na licytację dzieł z katalogu zatytułowanego "Odnalezione skarby" przybyła między innymi delegacja zainteresowanego dziełami muzeum van Gogha z Amsterdamu.

Rekordowe kwoty

Martwa natura pędzla pióra Pablo Picasso została sprzedana za 2,1 miliona euro.

Dwie prace Vincenta van Gogha, czyli obraz przedstawiający martwą naturę i rysunek wylicytowano za łączną sumę 1,3 miliona euro. Sumę 1,5 miliona osiągnął obraz "La Falaise du Petit Ailly a Varegenville" Claude’a Moneta.

Upadek giganta

Calisto Tanzi został oskarżony o sprzeniewierzenie setek milionów euro oraz doprowadzenie do upadku koncernu Parmalato wartości 14 miliardów euro i skazany na karę więzienia. Na mocy decyzji sądu pieniądze ze zlicytowanych arcydzieł, znalezionych w kryjówkach w Szwajcarii i w garażu właściciela firmy, zostaną przekazane jego dłużnikom, czyli byłym akcjonariuszom Parmalat.