Kolekcja nagrań jednego z największych wykonawców wszech czasów - rosyjskiego basa Fiodora Szalapina - została wystawiona na sprzedaż w USA. Zawiera ponad 300 płyt legendarnego artysty tym tzw. próbne nagrania.
To cud, że te wykonania zachowały się do naszych dni - powiedział w rozmowie z agencją ITAR-TASS czołowy amerykański badacz i znawca sztuki Szalapina Joseph Stremlin. Wyjaśnił, że przygotowywano nie więcej niż dwie-trzy kopie próbnych nagrań dla artysty, który musiał zatwierdzić tłoczenie płyty i jeśli coś mu się nie podobało, odmawiał zgody na powielanie nagrania. Kolekcję stworzył miłośnik twórczości Szalapina, mieszkający w Nowym Jorku Vladimir Gurvich (Władimir Gurwicz). Przez 40 lat zbierał wszystko, co wiązało się z wykonawcą.
Żona kolekcjonera Elena Gurvich podkreśliła, że chce sprzedać kolekcję w całości, co więcej - że najlepiej, by trafiła ona do muzeum w Rosji.
Fiodor Szalapin, uznawany za jednego z najwybitniejszych basów, odnosił sukcesy na scenach operowych całego świata, tworząc wybitne kreacje wokalne i aktorskie. Występował w Petersburgu, Londynie i w Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Zmarł w roku 1938 w Paryżu.