W kategorii tej nominowani są następujący scenarzyści: Eric Roth - "Ciekawy przypadek Benjamina Buttona", John Patrick Shanley - "Wątpliwość", Peter Morgan - "Frost/Nixon", David Hare - "The Reader. Zaklinacz słów", Simon Beaufoy - "Slumdog. Milioner z ulicy".

REKLAMA

Eric Roth - „Ciekawy przypadek Benjamina Buttona". Scenariusz do filmu "Ciekawy przypadek Benjamina Buttona" powstał na podstawie klasycznej noweli F. Scotta Fitzgeralda. Jego autor, Eric Roth jest dzięki niemu nominowany już po raz trzeci do Oscara. Film opowiada o człowieku, który przychodzi na świat jako osiemdziesięciolatek i stopniowo młodnieje. Podobnie jak my wszyscy, nie potrafi zatrzymać upływu czasu. Jego osobistą historię, śledzimy od końca I wojny światowej aż po XXI wiek. To opowieść podróżnika w czasie, o ludziach i o miejscach, które napotyka, o odnalezionych i utraconych miłościach, o radości życia i smutku śmierci, a także o tym, czego czas nie zmienia. W 1995 roku Eric Roth dostał Oscara za film "Forrest Gump".

John Patrick Shanley - "Wątpliwość". Scenariusz "Wątpliwości" powstał na podstawie sztuki, która otrzymała szereg prestiżowych nagród m.in. Pulitzera i Tony. Dla jego autora Johna Patricka Shanleya to druga nominacja w karierze. Akcja filmu osadzona jest w 1964 roku. W filmowej adaptacji Meryl Streep zagra siostrę Aloysius, zakonnicę zarządzającą katolicką szkołą w Nowym Jorku, która oskarża jednego z księży o molestowanie seksualne jednej z uczennic. Oskarżenie staje się początkiem dyskusji o winie i niewinności. W 1987 roku John Patrick Stanley dostał Oscara za film "Wpływ księżyca".
Peter Morgan - "Frost/Nixon". Peter Morgan jest cenionym brytyjskim dramaturgiem i scenarzystą. Do Oscara nominowany był już w 2007 roku za "Królową". Scenariusz filmu "Frost/Nixon oparł na serii wywiadów znanego dziennikarza z prezydentem Stanów Zjednoczonych. Latem 1977 roku, emitowana przez amerykańską telewizję seria wywiadów Davida Frosta z Richardem Nixonem zgromadziła przed ekranami rekordową liczbę widzów. Takiego zainteresowania programem publicystycznym nie odnotowano nigdy dotąd w historii amerykańskiej telewizji. Ponad 45 milionów widzów przez cztery dni z rzędu gromadziło się przed ekranami telewizorów w nadziei na poznanie sposobu myślenia człowieka, który po aferze Watergate w niesławie opuszczał urząd prezydenta USA.
David Hare - "The Reader. Zaklinacz słów". Scenariusz filmu "The Reader. Zaklinacz słów" powstał na podstawie powieści Bernharda Tchlinka. Autor adaptacji David Hare był już nominowany do Oscara w 2003 roku za film "Godziny". "The Reader" to hipnotyzująca historia pełnej tajemnic miłości, której akcja toczy się w targanych wojną i powojennych Niemczech. Hanna udziela pomocy Michaelowi Bergowi, który zasłabł na ulicy, wracając ze szkoły. W ten sposób krzyżują się losy młodego wrażliwego ucznia i pięknej, choć starszej od niego kobiety, którą jest zafascynowany od pierwszej chwili.
Simon Beaufoy - "Slumdog. Milioner z ulicy". Scenariusz filmu "Slumdog. Milioner z ulicy" powstał na podstawie powieści Vikasa Swarupa. Autor adaptacji brytyjski scenarzysta Simon Beaufoy był już nominowany do Oscara w 1998 za film "Goło i wesoło". "Slumdog. Milioner z ulicy" to oparta na faktach historia Jamala, mieszkańca slumsów Bombaju, który w wieku 18 lat bierze udział w hinduskiej wersji „Milionerów”. Od finałowej wygranej dzieli go ostatnie pytanie, jednak zanim zdąży na nie odpowiedzieć następnego dnia, aresztuje go policja. Funkcjonariusze stawiają przed nim zarzut oszustwa i chcą się dowiedzieć jak chłopak wychowujący się przez całe życie w dzielnicy biedy może wiedzieć tak dużo. To doskonały pretekst, żeby Jamal opowiedział historię ulicy, gangów i miłości swojego życia.