O najważniejszą statuetkę w świecie filmu – Oscara, w kategorii Najlepszy Montaż Dźwięku ubiegają się: Richard King za montaż dźwięku do „Mrocznego Rycerza”, Ben Burtt i Matthew Wood za animowaną superprodukcję „Wall-E”, Glenn Freemantle i Tom Sayers za dźwięk do filmu „Slumdog”, Frank Euler i Christopher Boyes za montaż dźwięku w filmie „Iron Man”, oraz Wylie Stateman za „Wanted – Ścigani”.
REKLAMA
Richard King – Mroczny Rycerz. To już trzecia nominacja dla Richarda Kinga. Pierwszą otrzymał za montaż dźwięku do filmu "Pan i władca: Na krańcu świata", drugą za „Wojnę światów”. Niestety Oscar przypadał dwukrotnie komu innemu. Tym razem King pracował z Christopherem Nolanem, twórcą doskonałych dwóch filmów o Batmanie. Czy to przyniesie szczęście i statuetka powędruje w końcu w jego ręce?
Ben Burt i Matthew Wood – Wall-E. Ben Burt to “oscarowy weteran”. Otrzymał już cztery statuetki przyznawane przez Akademię Filmową. Nagradzany był za montaż dźwięku do „E.T”, „Gwiezdnych Wojen”, „Poszukiwaczy Zaginionej Arki” i „Indiany Jones i ostatniej krucjaty”. Matthew Wood to przy nim żółtodziób z jedną do tej pory nominacją – za montaż dźwięku do „Aż poleje się krew”.
Glenn Freemantle i Tom Sayers - Slumdog - milioner z ulicy. Akurat ci montażyści zostali nominowani do Oscara po raz pierwszy. Czy od razu statuetka powędruje w ich ręce? „Slumdog – milioner z ulicy” to obsypana nominacjami produkcja opowiadająca historię hinduskiego chłopca, który niespodziewanie wygrywa indyjską edycję „Milionerów”.
Frank Euler i Christopher Boyes – Iron Man. Znów mamy do czynienia ze współpracą weterana z debiutantem. Dla Franka Eulnera to dopiero pierwsza nominacja do Nagrody Akademii Filmowej. Christopher Boyes natomiast ma ich na swoim koncie już 10, w tym za montaż dźwięku do "Titanica", "King Konga", trzech części "Władcy Pierścieni", czterech części "Piratów z Karaibów" i obrazu "Pearl Harbor".
Wylie Stateman - Wanted. Ścigani.Wylie Stateman był nominowany do Oscara już trzykrotnie. Zawsze jednak w kategoriach muzycznych. A dokładniej rzecz biorąc za takie filmy jak "Wyznania gejszy", "Na krawędzi" i "Urodzony 4 lipca".