​The Rolling Stones, The Beatles, Pink Floyd czy Elvis Presley - to jedni największych w historii wykonawców, którzy w swojej twórczości poruszali temat matek. Jedni skupiali się wyłącznie na matczynej miłości. Inni śpiewali o tęsknocie, cierpieniu, trudnych relacjach, a wielu podchodziło do tego tematu z przymrużeniem oka. Z okazji dzisiejszego święta mamy dla Was dziesięć muzycznych propozycji.

REKLAMA

Pink Floyd - Mother

Utwór z legendarnej, powszechnie znanej, lecz niekoniecznie przez największych fanów zaliczanej do najlepszych, płyty brytyjskiej grupy z 1979 roku. To album koncepcyjny, rockowa opera, której teksty są pełne symboli, a jej głównym bohaterem jest muzyk rockowy o pseudonimie Pink. Tekst "Mother" mówi o jego dzieciństwie. Ciężkim, bo spędzonym bez ojca. Chłopiec był wychowywany przez matkę. Ojciec i mąż odszedł w czasie II wojny światowej. Można tutaj doszukiwać się analogii do życia Rogera Watersa, którego ojciec zginął w 1944 roku pod Anzio.

W "Mother" pełna opieka i miłość matki skupia się na synu. Kobieta staje się nadopiekuńcza. Swoimi lękami i obawami sama pomaga budować Pinkowi wokół siebie tytułowy mur i próbuje chronić go przed złym światem zewnętrznym. Nie dopuszcza do siebie myśli o jego odejściu, nawet gdy dorośnie. Sama wzbudza u niego także wiele lęków.

"Hush now baby, baby don't you cry.
Mama's gonna check out all your girlfriends for you.
Mama won't let anyone dirty get through.
Mama's gonna wait up until you get in.
Mama will always find out where you've been.
Mama's gonna keep baby healthy and clean.
Ooooh baby, oooh baby, oooh baby,
You'll always be baby to me.
"

The Beatles - Your Mother Should Know

Utwór, który wciąż jest na Wyspach bardzo popularny właśnie w Dniu Matki, choć jego tekst może wydawać się bardzo prosty, wręcz banalny. Pojawia się na mini-albumie z 1967 roku, będącym ścieżką dźwiękową do filmu "Magical Mystery Tour". Słowa napisał Paul McCartney, siedząc w jadalni ze swoimi krewnymi - wujkiem, ciocią i dalszą częścią rodziny. Efekt?

"Let's all get up and dance to a song
That was a hit before your mother was born.
Though she was born a long, long time ago
Your mother should know (Your mother should...)"


Próbowałem po prostu wyrazić w tym tekście, że nasze matki często mogą wiedzieć o życiu zdecydowanie więcej niż często nam się wydaje. Trzeba dać im szansę - mówił po latach o sensie tych słów McCartney.

Już niedługo może usłyszymy ten utwór na żywo. Słynny muzyk wzbudził szok na Wyspach, grając m.in. "Your Mother Should Know" na koncercie w brazylijskim Belo Horizonte w ramach trwającej trasy "Out There". Nigdy wcześniej ten utwór nie został zaprezentowany na żywo. Już w czerwcu McCartney zawita natomiast do Polski.

The Rolling Stones - Mother's Little Helper

1966 rok, album "Aftermath", otwierający go utwór "Mothers Little Helper" i Rolling Stones. Ten sam okres, gdy swoją kompozycję tworzył McCartney, ale podejście zupełnie inne, choć charakterystyczne dla zespołu Micka Jaggera i Keitha Richardsa. Motyw matki pojawia się tutaj obok... leków, a sam tekst miał zwracać uwagę na problemy z ich nadużywaniem przez brytyjskie panie domu.

Kobieta dwa o swojego męża i syna. Sprząta, gotuje, pracuje. Często tłumaczy, że musi wziąć tabletkę, by się po prostu uspokoić:

"Mother needs something today to calm her down
And though she's not really ill
There's a little yellow pill
She goes running for the shelter of her mother's little helper
And it helps her on her way, gets her through her busy day."


Często jest też zwyczajnie zmęczona:

"They just don't appreciate that you get tired
They're so hard to satisfy. You can tranquilise your mind
So go running for the shelter of your mother's little helper
And four help you through the night, help to minimise your plight."


A cała historia kończy się ostrzeżeniem:

"Life's just much too hard today,"
I hear ev'ry mother say
The pursuit of happiness just seems a bore
And if you take more of those, you will get an overdose
No more running for the shelter of a mother's little helper
They just helped you on your way through your busy dying day."

The Jackson 5 - Mama's Pearl

Jeden z utworów, którego - pół żartem, pół serio - w dniu swojego święta matki wolałyby pewnie nie słyszeć. To jednocześnie jeden z największych hitów The Jackson 5, z Michaelem Jacksonem w składzie, z trzeciej płyty zespołu z 1970 roku. Opowiada o próbie podbicia serca dziewczyny, którą matka przestrzegała przed miłością. Jacksonowie mają jednak niesamowitą siłę przekonywania:

"But don't you know good lovin' is the spice of life, yeah?"

Elvis Presley - Mama Liked The Roses

Klasyczny utwór o miłości wielkiego muzyka do swojej matki Gladys. Przez lata wielki wokalista był z nią bardzo związany i oboje źle znosili rozłąkę. Sam Elvis przyznawał, że mama jest dla niego kobietą numer 1. Zadedykował jej też całą swoją karierę. W kolejnych latach popadała jednak w coraz większe problemy zdrowotne i alkoholowe. Ostatecznie w 1958 roku w ciężkim stanie trafiła do szpitala i zmarła 14 sierpnia w wieku 46 lat.

Elvis przyjął to fatalnie. Na jej cześć napisał jednak w 1969 roku utwór "Mama Liked the Roses" i wydał rok później na singlu "The Wonder of You".

Na drugiej stronie znajdziesz kolejnych pięć utworów.

John Lennon - Mother

Jeden z najbardziej osobistych i poruszających utworów Lennona, nagrany w 1970 roku. Krótko podsumowuje trudną historię rodzinną słynnego muzyka - szybko opuszczonego przez ojca, ale i pozostawionego przez matkę, choć pozostającego z nią w dobrych relacjach. Julia zginęła 15 lipca 1958 roku, gdy John miał niespełna 18 lat. Została zabita, przechodząc na pasach, przez pijanego, wracającego ze służby policjanta.

Lennon śpiewa do matki: "Mamo, miałaś mnie, ale ja nigdy nie miałem ciebie. Chciałem cię, ale ty nigdy nie chciałaś mnie.". Do ojca: "Zostawiłeś mnie, ale ja nigdy nie zostawiłem ciebie. Potrzebowałem cię, ale ty nigdy nie potrzebowałeś mnie".

Przez większość utworu powtarza natomiast słowa:

"Mama, don't go
Daddy, come home
Mama, don't go
Daddy, come home"

Violetta Villas - Do Ciebie, Mamo

Wiele hitów poświęconych matkom znajdziemy także w polskiej muzyce. Starsze pokolenie pamięta przede wszystkim wykonanie "Do Ciebie, Mamo" divy polskiej piosenki Violetty Villas z lat 60...

Dżem - List do M.


...a trochę młodsze "List do M." z albumu "Detox" grupy Dżem z 1991 roku, przedstawiające poruszającą historię Ryszarda Riedla.

"Samotność to taka straszna trwoga,
Ogarnia mnie, przenika mnie.
Widzisz mamo, wyobraziłem sobie, że,
Że nie ma Boga, nie ma, nie,
Nie ma Boga, nie."

Queen - Tie Your Mother Down

Rock'n'roll najczęściej nie znosi jednak powagi. Z takim podejściem jeden z hitów Queen napisał gitarzysta zespołu Brian May. W 1977 roku singiel "Tie Your Mother Down" otworzył piąty z albumów w dyskografii grupy "A Day at the Races". Freddy Mercury wprost buntuje tutaj brytyjskie dzieci. Zachęca do zignorowania tego, co mówi mama i tata, i pójścia na imprezę.

"Tie your mother down
Tie your mother down
Lock your daddy out of doors
I don't need him nosin' around
Tie your mother down
Tie your mother down
Give me all your love tonight"


Sam przyznaje później na szczęście, że jest złym człowiekiem i ma świadomość, że rodzice jego miłości, za to, co jej zrobił, będą nękać go aż do śmierci.

OutKast - Ms. Jackson


Na koniec z lat 70. proponujemy przeskoczyć do XXI wieku. Do prostej historii o rozstaniu jednego z muzyków duetu OutKast ze słynną wokalistką Erykah Badu. Tekst wprost odnosi się do problemów, które do tego doprowadziły, a także wrogości, jaką może czuć matka do męża lub byłego partnera swojej córki. W tym przypadku bardzo realnej.

"I'm sorry Ms. Jackson
I am for real
Never meant to make your daughter cry
I apologize a trillion times"