MocArty RMF Classic rozdane. Nagrody wręczono po raz jedenasty. Słuchacze stacji wybrali swoich faworytów w czterech kategoriach: Człowiek Roku, Wydarzenie Roku, Muzyka Filmowa Roku i MocNa Rzecz.

REKLAMA

MocArty RMF Classic wręczono podczas gali w restauracji "Concept 13", w domu handlowym Vitkac w Warszawie.

Statuetki MocArtów RMF Classic otrzymali:

Człowiek Roku: Sławosz Uznański

za upór i wytrwałość w drodze do gwiazd. Polski naukowiec został wybrany przez Europejską Agencję Kosmiczną do Rezerwy Astronautów ESA. Oprócz jedenastu rezerwowych ESA wyłoniła też sześciu astronautów korpusu podstawowego. Ich nazwiska ogłoszono w Paryżu pod koniec ubiegłego roku. Zanim to się stało Uznański musiał pokonać ponad 22 tysiące kandydatów z całej Europy, w trwających półtora roku eliminacjach ESA, a to była gigantyczna praca i setki testów, także tych sprawnościowych.

Nominowani byli także: Agnieszka Smoczyńska, Dorota Pomykała, twórcy wydawnictwa ArtRage - Krzysztof Cieślik i Michał Michalski, Krystian Zimerman.

Wydarzenie Roku: Otwarcie Nowego Skarbca Koronnego na Zamku Królewskim na Wawelu

W pomieszczeniach dawnego Skarbca i Archiwum Koronnego otwarto wystawę nowoczesną, znakomicie zaprojektowaną i co najważniejsze - atrakcyjną. To przykład "nowego otwarcia" całego Muzeum na Zamku Królewskim na Wawelu, co zaowocowało frekwencją wszech czasów - sezon zakończony z wynikiem zbliżonym do 1,8 miliona zwiedzających.

Pozostałe nominacje: Międzynarodowe sukcesy filmu "IO" Jerzego Skolimowskiego, Wystawa "Witkacy. Sejsmograf epoki przyspieszenia" w Muzeum Narodowym w Warszawie, Premiery spektaklu "1989"w Krakowie i Gdańsku, Fenomen Sanah.

MocNa Rzecz: SmartHEAL - polski wynalazek medyczny

"inteligentny" plaster wspomagający leczenie głębokich i trudnych ran. Plaster ma wbudowane czujniki, dzięki którym przekazywane są informacje o stanie skóry pacjenta. Urządzenie natychmiast wykrywa zmiany pH i stan zapalny skóry, co daje większe możliwości na odpowiednie leczenie bez zdejmowania opatrunku. Jego twórcy - Tomasz Raczyński, Dominik Baraniecki i Piotr Walter, inżynierowie z Politechniki Warszawskiej wygrali w międzynarodowym konkursie i zdobyli Nagrodę Jamesa Dysona 2022.

Wśród nominowanych byli także: Kalman - łazik marsjański, Grafika "Polska Gościnność" autorstwa Aleksandra Małachowskiego, Vasco Translator V4, Polska Zagroda i Polska Chata Podcieniowa.

Muzyka Filmowa Roku: "ELVIS" - Various Artists

wyd. RCA Records, a division of Sony Music Entertaiment 2022. Reżyser tego epickiego spektaklu Baz Luhrmann przyzwyczaił nas do niesztampowego podejścia do muzyki w swoich filmach. Remixy, przeróbki i żywe dowody na to, że Elvis żyje i inspiruje popularnych dziś raperów, artystów tworzących muzykę elektroniczną, R&B czy soul. Twórcze i oryginalne!

Pozostałe nominacje: "BABILON" - Justin Hurwitz, "FABELMANOWIE" - John Williams, "AMORE ASSOLUTO PER ENNIO" - Mitch & Mitch con il loro Gruppo Etereofonico, "BIAŁY LOTOS sez. 2" - Cristobal Tapia De Vee i Kim Neundorf, "PINOKIO Guillermo del Toro" - Alexandre Desplat.

Nagrody Specjalne RMF Classic otrzymali:

Legalna Kultura - organizacja pożytku publicznego, która od 10 lat prowadzi wytrwałą, konsekwentną i skuteczną kampanię, w której promuje legalne korzystanie z zasobów kultury w sieci. Zmienia świadomość odbiorców kultury w Polsce, realnie wpływa na powstawanie u nich nowych nawyków, edukuje i daje przykład. Dotychczas w kampanię zaangażowało się ponad 260 artystów. A wśród Ambasadorów Legalnej Kultury są: Anna Dereszowska, Dorota Miśkiewicz, Aga Zaryan, Andrzej Seweryn, Piotr Adamczyk.

Spoty kampanii "W czerni kina" obejrzało w kinach ponad 150 mln osób.

Nagrodę odebrała Kinga Jakubowska, pierwsza i jedyna od początku prezeska Zarządu Fundacji Legalna Kultura.

Hans Zimmer - kompozytor muzyki filmowej, która najczęściej pojawiała się na antenie RMF Classic w ciągu ostatnich 2 dekad historii stacji! Artysta odbierze statuetkę osobiście w maju, podczas koncertu w Krakowie, ale podczas Gali połączył się z nami na ekranie.