Aktor Robert Więckiewicz zdobył MocArta dla Człowieka Roku 2011! W Pałacu Sobańskich w Warszawie odbyła się uroczystość rozdania nagród przyznawanych przez stację RMF Classic. To już druga edycja plebiscytu.
Więckiewicz ma za sobą znakomity sezon. Zachwycił widzów wybitnymi rolami w filmach "W ciemności" Agnieszki Holland czy "Wymyk" Grega Zglińskiego. Za chwilę zobaczymy go w Teatrze Kodaka w Los Angeles na uroczystości rozdania Oscarów - film Holland, w którym Więckiewicz gra główną rolę, walczy bowiem o nagrodę dla najlepszego obrazu nieanglojęzycznego.
Wydarzeniem Roku ogłoszono natomiast otwarcie w Krakowie MOCAK'u - pierwszego w Polsce zbudowanego od podstaw Muzeum Sztuki Współczesnej, które sztukę tę nie tylko tłumaczy, ale zmusza też do myślenia, prowokuje do dyskusji, a przy okazji - bawi.
W kategorii Muzyka Filmowa Roku wyróżniono album "Seweryn Krajewski Filmowo... by Krzysztof Herdzin". Tytuł Rzeczy z Klasą 2011 powędrował zaś do tabletu Sony.
Po raz pierwszy przyznana została również nagroda "Bo wARTo!". Intencją stacji było wyróżnienie młodego, obiecującego kompozytora muzyki filmowej. O nagrodę ubiegało się pięciu kompozytorów: Bartosz Chajdecki, Krzysztof A. Janczak, Paweł Lucewicz, Antoni Komasa-Łazarkiewicz i Mikołaj Stroiński. Statuetkę, 10 tysięcy euro i roczną opiekę medialną wywalczył Bartosz Chajdecki.
Zwycięzcę wyłoniła Kapituła w składzie: Jan A. P. Kaczmarek, przewodniczący kapituły nagrody "Bo wARTo!", Krzesimir Dębski, Michał Lorenc i Michał Kwieciński.
W ubiegłym roku w kategorii Człowiek Roku zwyciężył Leszek Możdżer, w kategorii Wydarzenie Roku bezkonkurencyjne okazało się otwarcie Centrum Nauki Kopernik, w kategorii Muzyka Filmowa zwyciężyła ścieżka dźwiękowa do filmu "Incepcja", a w kategorii Rzecz z Klasą wygrał Mercedes SLS AMG.
1. Filip Berkowicz - za inwencję i profesjonalizm w kreowaniu wartościowych wydarzeń artystycznych oraz za stworzenie nowej marki festiwalowej "Actus Humanus" w Gdańsku. Talent managerski niezależny od lokalizacji. Tak trzymać!
2. Serweryn Krajewski - za artystyczny come back w dobrym stylu płytą "Jak tam jest" "(Sony Music Polska, 2011), którą ugruntował swoje miejsce w czołówce polskich kompozytorów. Nasz idol melodii i nastroju!
3. Aleksandra Kurzak - za wybitną płytę "Goia" (Decca, 2011) oraz wdzięk z jakim oswaja naszych opornych rodaków ze sztuką operową. Nasza diva na miarę XXI wieku!
4. Anda Rottenberg - za wystawę "Obok. Polska-Niemcy. 1000 lat historii w sztuce" pokazywaną w Berlinie w ramach Zagranicznego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011. Wystawa stała się wydarzeniem na skalę europejską. Trudny temat - mistrzowsko rozegrany!
5. Robert Więckiewicz - za znakomity sezon, podczas którego zachwycił widzów wybitnymi rolami w filmach Agnieszki Holland, Marka Koterskiego i Grega Zglińskiego i za trzymanie aktorskiej klasy!
1"Rok Kobiet" w Teatrze Wielkim w Poznaniu - seria znakomitych spektakli operowych poświęconych scenicznym heroinom połączona z debatami o problemach i dramatach kobiet współczesnych.
2. Łódź Design Festival 2011 - kolejna edycja największego w Polsce wydarzenia w całości poświęconego projektowaniu, łączącego środowiska twórcze i biznesowe związane szeroko rozumianym designem.
3. Festiwal "Transatlantyk" w Poznaniu - udany debiut nowej marki festiwalowej - seria pokazów filmowych, koncertów i akcji ekologicznych, która poprzez muzykę i film buduje związki między społeczeństwem, sztuką i środowiskiem.
4. "I, Culture Orchestra" - przedsięwzięcie Instytutu Adama Mickiewicza - jeden z filarów programu kulturalnego polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, dzięki któremu młodzi, utalentowani muzycy z Europy Wschodniej mogli pracować pod kierunkiem najwybitniejszych wykładowców z czołowych zespołów orkiestrowych Europy Zachodniej.
5. Otwarcie MOCAK'u w Krakowie - pierwszego w Polsce, zbudowanego od podstaw Muzeum Sztuki Współczesnej, które sztukę tę nie tylko tłumaczy, ale zmusza nas do myślenia, prowokuje do dyskusji, a przy okazji także bawi.
1. "Seweryn Krajewski Filmowo... by Krzysztof Herdzin" (Sony Music Polska, 2011) - za przypomnienie jak brzmiały polskie filmy lat 80-tych i 90tych, za wielki powrót "Jana Serce" i nowe, udane aranżacje. Więcej takiej muzyki w polskim kinie!
2. "Piraci z Karaibów: Na nieznanych wodach" Hans Zimmer (EMI Music Polska, 2011) - za odkrycie nowych gwiazd świata muzyki filmowej - meksykańskiego duetu gitarowego Rodrigo & Gabriela. W końcu piraci z temperamentem!
3. "Jane Eyre" Dario Marianelli (SONY Materworks , 2011) - za konsekwentnie uprawiany anty-hollywoodzki styl, za świetny, klasyczny warsztat i wrażliwość, a także mistrzowskie oddanie klimatu wiktoriańskiej Anglii. Charlotte Brontë byłaby zachwycona!
4. "1920: Bitwa Warszawska" Krzesimir Dębski (EMI Music Polska, 2011) - za udane zmierzenie się z trudnym tematem "muzyki narodowej", za uchwycenie niepowtarzalnego klimatu tamtych dni i ciekawe stylizacje. Muzyka Wisłą płynąca!
5. "Pina" (Wenders Music, 2011) - za jedną z najbardziej oryginalnych i pomysłowych kompilacji minionego roku oraz za odkrycie dla szerokiej publiczności muzyki Japończyka - Jun'a Miyake. "Tańczcie, tańczcie... Inaczej jesteśmy zgubieni!".
1. Laguna Bose® edition - za niezwykle udaną realizację pomysłu stworzenia sali koncertowej na czterech kółkach - i to na jakich!
2. Linearny rejestrator dźwięku PCM - LS-20M Olympus - za to, że w tak niewielkim urządzeniu drzemią tak wielkie możliwości łączenia zapisu audio i video, a wszystko w jakości, którą można określić jednym słowem - "FULL!".
3. Sony tablet P - za innowacyjne rozwiązania technologiczne w dziedzinie tabletów, które sprawiają, że dzięki jednemu urządzeniu możemy doświadczyć podwójnej satysfakcji z obcowania ze światem zarówno "off" jaki i "online".
4. Cyfra+ Online - za skuteczne przeniesienie programu telewizyjnego do Internetu, dzięki czemu to telewizja przychodzi do abonenta a nie na odwrót.
5. Kindle 4 - nowa generacja elektronicznego czytnika firmy Amazon - za kontynuację w zupełnie innym wymiarze pomysłu na dystrybucję książek w Polsce, zaproponowanego niegdyś przez Adama Mickiewicza.