"Masz być dla siebie najważniejsza" - powiedziała jej tuż przed śmiercią matka. Uwielbiała mężczyzn, ale całe życie otaczała się kobietami. I była dla siebie najważniejsza, niezależna, nie szła na kompromisy. Márta Mészáros, słynna węgierska reżyserka, ikona światowej kobiecej kinematografii, jest bohaterką książki "Márta Mészáros. Kobiety jej życia". Napisały ją Ewa Markowska-Radziwiłowicz oraz debiutująca w literaturze aktorka Ewa Telega.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
Mészáros w 1975 roku jako pierwsza kobieta w historii kina wygrała prestiżowy Festiwal Filmowy w Berlinie. Złotego Niedźwiedzia odebrała z rąk Claudii Cardinale. Później dostawała nagrody na wszystkich najważniejszych festiwalach. W 2021 roku Europejska Akademia Filmowa uhonorowała wybitną reżyserkę nagrodą za całokształt twórczości.
Autorkami książki są Ewa Markowska-Radziwiłowicz i Ewa Telega. Radziwiłłowicz to reżyserka i scenarzystka, która przyjaźni się z Mártą od ponad 45 lat. Wspólnie napisały scenariusz do "Historii jednej znajomości". Telega jest aktorką, a z Martą znają się od 1992 roku. Przez 30 lat zagrała w jej filmach "Siódmy pokój", "Córy szczęścia", "Mała Vilma", "Niepochowany" i "Zorza polarna". Zagrała też Annę Kareninę w wyreżyserowanym przez Mészáros spektaklu Teatru Telewizji.
Silne, mądre, niezależne i odważne. Takie są bohaterki filmów węgierskiej reżyserki. Autorki książki opowiadają w niej między innymi o Romy Schneider, Isabelle Huppert, Fanny Ardant, Giulietcie Massinie, Marinie Vlady, Marie-José Nat, Mai Morgenstern i Krystynie Jandzie. Opowiadają też o matce Márty Mészáros, o kobiecie, która bezskutecznie chciała ją adoptować i o siostrach bliźniaczkach.
"Kobiety jej życia" właśnie ukazały się w księgarniach.