Ostatni raz widziany prawie 80 lat temu obraz Jacka Malczewskiego "Geniusz w pracowni malarskiej" 12 października pojawi się na aukcji w Warszawie. Praca jednego z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej sztuki przedwojennej nigdy wcześniej nie była wystawiana na sprzedaż. Jej wartość szacuje się nawet na ponad milion złotych. "W tym mało znanym obrazie mamy dość popularny motyw - artysta, pracownia i coś, co zaprząta jego myśli. To bardzo, bardzo interesująca praca" - mówi w RMF FM Jan Koszutski z Desa Unicum.

REKLAMA

"Geniusza w pracowni malarskiej" ostatni raz widziano w 1939 roku na monograficznej pośmiertnej wystawie artysty. Właścicielem obrazu był tajemniczy "M.G.", to najprawdopodobniej Mieczysław Gąsecki, osoba bardzo bliska Malczewskiemu, trochę współpracownik, trochę uczeń, który zwłaszcza pod koniec życia był blisko związany z malarzem - wyjaśnia w RMF FM Jan Koszutski. Dodaje, że artysta podarował Gąseckiemu wiele swoich obrazów.

W centrum obrazu znajdują się dwie nagie postaci. Za ich plecami widzimy szereg chłopców, mężczyzn i starców. Ustawieni rzędem bohaterowie w różnym wieku zdają się portretami jednej i tej samej osoby. Analogiczne surrealistyczne kolejki można zobaczyć w słynnych kompozycjach "Melancholia" i "Błędne koło"" To obok nich trzecie monumentalne płótno artysty rozgrywające się we wnętrzu pracowni artysty. To w niej, jeśli wierzyć obrazom Malczewskiego, zamieszkiwały rozmaite zjawy i demony. Cena wywoławcza pracy to 500 000 złotych, estymacja wynosi od 800 000 do 1 200 000 złotych. Obrazy Jacka Malczewskiego cieszą się bardzo dużym powodzeniem. To jest jeden z najważniejszych naszych artystów (...) a sama praca niezwykła, niesztampowa i przy okazji jest imponujących rozmiarów - mówi w RMF FM Jan Koszutski z Desa Unicum.

Jesienna aukcja Sztuka Dawna to pierwsza w tym sezonie prezentacja prac najwybitniejszych artystów XIX wieku, początków wieku XX oraz międzywojnia. Prezentowane prace oddają najważniejsze trendy w sztuce tego czasu począwszy od klasycyzmu, przez akademizm, realizm, modernizm i kończąc na różnorodnej sztuce 3. i 4. dekady XX wieku.

W ofercie znalazły się zarówno prace rzadko na rynku spotykane takich artystów jak Aleksander Kokular, Aleksander Świeszewski czy Stefan Płużański. Ale są też stale na nim obecne, poszukiwane przez kolekcjonerów dzieła Henryka Siemiradzkiego, Jacka Malczewskiego czy Tadeusza Makowskiego. W Domu Aukcyjnym DESA Unicum, jak zwykle do dnia licytacji, można oglądać obrazy. Wstęp jest wolny.

(MN)