Tylko do dziś w Polsce można oglądać kopię najdroższej książki świata – słynnego Codex Leicester, czyli zbioru naukowych rozważań i szkiców Leonarda da Vinci. Właścicielem oryginału jest miliarder Bill Gates. Wierna kopia księgi prezentowana jest na Warszawskich Targach Książki.

REKLAMA

Reporter RMF FM Michał Dobrołowicz rozmawiał z Alessandro Tartalione, jedynym na świecie artystą, który opracował naukową technikę odtworzenia repliki pracy Leonardo da Vinci.

Najpierw trzeba opracować dobrej jakości zdjęcia oryginału. Potem to długi proces stosowania metody ręcznej rzeźby w papierze, trochę jak grawerowanie w papierze. Kolory nanosimy specjalnymi naturalnymi substancjami. Dziurki, które można zauważyć w manuskrypcie są robione specjalnym skalpelem tak aby jak najwierniej przypominały oryginał - tłumaczy włoski artysta w rozmowie z RMF FM.

Kodeks składa się z 18 arkuszy papieru, z których każdy jest złożony na pół i zapisany po obu stronach, tworząc kompletny 72-stronicowy dokument. Kodeks został napisany przez Leonarda odręcznie w języku włoskim, przy użyciu charakterystycznego pisma lustrzanego i poparty jest obszernymi rysunkami i diagramami.

Niegdyś arkusze Kodeksu były ze sobą zszyte, ale teraz są eksponowane osobno. Po zdobyciu notatek Leonarda przez Billa Gatesa jego strony rozszyto i zeskanowano do postaci cyfrowych plików, po czym każdą kartę wmontowano pomiędzy szklane panele. Kodeks Leicester jest wystawiany publicznie raz w roku, za każdym razem w innym mieście na świecie.

Kodeks Leicester, przez krótki okres znany także pod nazwą Kodeks Hammera, to zbiór pism naukowych Leonarda da Vinci. Kodeks został nazwany na cześć Thomasa Coke'a, pierwszego hrabiego Leicester, który kupił go w 1717 roku. Manuskrypt został sprzedany Billowi Gatesowi w domu aukcyjnym Christie 11 listopada 1994 roku w Nowym Jorku za rekordową cenę 30 802 500 dolarów.

Dlaczego w górach można znaleźć skamieliny?

Manuskrypt nie ma formy jednolitej książki, lecz jest raczej zbiorem notatek, obserwacji i teorii Leonarda o astronomii, właściwościach wody, skał i skamieniałości, powietrza i światła niebieskiego. Poruszane przez niego tematy to:

Wyjaśnienie, dlaczego skamieliny można znaleźć w górach. Setki lat przed tym, jak tektonika płyt stała się uznaną teorią naukową, Leonardo był przekonany, że góry to niegdyś dna morskie, które stopniowo podnosiły się, dopóki nie uformowały się w systemy górskie.

Ruch wody. Jest to główny wątek Kodeksu Leicester. Leonardo pisał między innymi o przepływie wody w rzekach i o tym, jak wpływają na nią różne przeszkody umieszczone na jej drodze. Ze swoich obserwacji poczynił zalecenia dotyczące budowy mostów i zapobieganiu erozji rzek.