Biało-czerwona sukienka przypominająca kwiat orchidei czy bluzka inspirowana wyobrażeniami słowiańskich bóstw – to przykłady ubiorów autorstwa światowej sławy polskiego projektanta Arkadiusa, którego stroje kupiło właśnie Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Te niezwykłe projekty pokazywane będą w zestawieniu z pracami Duetu RAD.
Projekty stworzone przez Arkadiusa i Duet RAD zaskakują, zachwycają formą, ale także - przez poruszane tematy - mierzą się z historią i kulturową tożsamością Polski. Cztery kolekcje tych docenianych na świecie projektantów trafiły właśnie do zbiorów Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.
Choć moda na dobre zagościła w takich światowych muzeach jak MET w Nowym Jorku czy londyńskie Victoria & Albert Museum, w Polsce wciąż bywa traktowana po macoszemu.
Tę niszę z powodzeniem wypełnia jednak Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, które jako jedno z nielicznych polskich muzeów zajmuje się kolekcjonowaniem projektów współczesnych polskich projektantów i organizacją wystaw im poświęconych, nawiązując tym samym do praktyk zagranicznych ośrodków.
Zbiory łódzkiej placówki, liczące ponad 4,5 tysiąca eksponatów, wzbogaciły się właśnie o trzy unikatowe kolekcje Arkadiusa: "Realizację projektów z okresu studiów w Central Saint Martins w Londynie", "Queen of Sheba" oraz "Paulinę", a także o kolekcję autorstwa Duetu RAD pt. "Wiesia".
"Cieszymy się, że do zakupionych w ubiegłym roku dwóch kolekcji Arkadiusa dołączą trzy kolejne jego autorstwa, a także nagradzana za granicą propozycja Duetu RAD" - mówi RMF FM dyrektor Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi Aneta Dalbiak.
"Kolekcje mody niezwykle rzadko są pokazywane w polskich muzeach, dlatego w niedalekiej przyszłości chcielibyśmy przygotować cykl wystaw poświęconych rodzimym i zagranicznym projektantom, którzy odegrali znaczącą rolę w rozwoju polskiej mody" - dodaje.
Co łączy zakupione właśnie kolekcje? Z pewnością fascynacja ich autorów polskim folklorem i sztuką ludową.
"Realizacje projektów z okresu studiów na Central Saint Martins w Londynie" ilustrują i dokumentują początki drogi twórczej i londyńskiej kariery Arkadiusa. To jego pierwsze projekty zauważone przez krytyków i znawczynie mody. Nawiązują do kultury ludowej, bazując jednocześnie na osobistych wspomnieniach projektanta z dzieciństwa spędzonego na Lubelszczyźnie.
Tendencja do kontrastowych zestawień tego, co swojskie, z wyrafinowaną sztuką rozwinęła się także w kolekcji "Paulina", w której Arkadius pokrywał ubrania ręcznie malowanymi kwiatami.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
Podobne zabiegi stosuje Duet RAD. Kolekcja "Wiesia" to współczesna wariacja na temat polskiego folkloru, inspirowana tradycją i wspomnieniami z dzieciństwa. Jasna "ekoskóra" i rzeźbiarskie formy upodabniają projekty do wzornictwa stosowanego na włocławskim fajansie. Granica między tkaniną a ceramiką zostaje umownie zatarta.
"'Wiesia' to na wskroś polska kolekcja, która mogłaby zapoczątkować nurt współczesnego artystycznego polskiego haute couture. Jego źródeł można szukać w czasach PRL-u, w kolekcjach Mody Polskiej czy Telimeny, a na przełomie wieków XX i XXI - na londyńskich wybiegach Arkadiusa, który zaciekawił brytyjską scenę mody nawiązaniami do kultury Lubelszczyzny" - zauważa krytyk mody, kurator związany z Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Marcin Różyc.
Projekty Arkadiusa i Duetu RAD tworzą wyjątkowy zbiór prac, będących efektem śmiałego eksperymentowania z formą i iluzją. To jedne z najciekawszych przykładów tego typu działań w dziejach polskiej mody.
Kolekcje zostały zakupione w ramach programu grantowego "Rozbudowa zbiorów muzealnych Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów" oraz ze środków Miasta Łodzi.
Arkadiusz Weremczuk, znany jako Arkadius, to pierwszy z polskich projektantów mody, któremu udało się założyć i rozsławić swoją markę za granicą.
W świecie mody pojawił się w 1999 roku i szybko został okrzyknięty artystą ekstrawaganckim, ekscentrycznym i nieziemsko utalentowanym. Uznawany za nadzieję awangardowej mody i stawiany obok słynnych Alexandra McQueena czy Stelli McCartney. Ukończył Central Saint Martins College of Arts and Design w Londynie - uczelnię należącą do czołowych europejskich instytucji kształcących projektantów mody.
Jego prace znajdują się w zbiorach londyńskiego Victoria & Albert Museum, pokazywano je także w Mode Museum w Hasselt, Mode Museum w Antwerpii, Goethe-Institut w Nowym Jorku i Centre Georges Pompidou w Paryżu.
Duet RAD tworzą Juliusz Rusin i Maciej Jóźwicki - absolwenci poznańskich uczelni artystycznych.
Ich kolekcja "Wiesia" zauważona została przez amerykańskie wydanie magazynu "Vogue", a Massimiliano Giornetti, dyrektor florenckiej Polimody - prestiżowej włoskiej uczelni, ufundował Duetowi RAD nagrodę.
Słuchajcie online już teraz!
Radio RMF24.pl na bieżąco informuje o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w Polsce, Europie i na świecie.