Michel Houellebecq zdobył tegoroczną Nagrodę Goncourtów. Najbardziej prestiżowe literackie wyróżnienie we Francji otrzymał sławny prozaik i poeta, autor znanych w Polsce powieści "Cząstki elementarne", "Platforma" czy "Poszerzenie pola walki". Houellebecq był już dwa razy faworytem rywalizacji o ten prestiżowy laur. Sprawiedliwości wreszcie stało się zadość - komentują francuskie media.
Członkowie Akademii Goncourtów byli prawie jednomyślni. Siedmiu jej członków głosowało za, tylko dwóch przeciwko. Do tego - tegoroczny laureat został wybrany w rekordowym tempie - półtorej minuty wystarczyło, by nazwisko zwycięzcy zostało ogłoszone.
Szef Akademii twierdzi, że to dobrze, iż Houellebecq dostał tę nagrodę dopiero teraz, bo jego nowa powieść pt. "Mapa i Terytorium" jest najbardziej dojrzałym dziełem tego kultowego, znanego na całym świecie twórcy. Autor opisuje w nim - w karykaturalny sposób - m.in. samego siebie i innych francuskich intelektualistów. Wybuchły jednak polemiki - Houellebecq oskarżany jest o oszczerstwa i plagiaty.
Z Michelem Houellebecq'em rozmawiał nasz dziennikarz Bogdan Zalewski. Zapraszamy do lektury jego bloga.
Nagroda Goncourtów przyznawana jest za najlepszą książkę, która ukazała się na rynku wydawniczym w ciągu ostatniego roku. To jedna z najbardziej prestiżowych nagród literackich we Francji, choć jej wysokość to zaledwie kilka euro.
Akademia Goncourtów powstała w 1902 r., a pierwszą nagrodę przyznano rok później. Wolę powołania nagrody i akademii wyraził w testamencie powieściopisarz Edmont de Goncourt.
Houellebecq został także laureatem nagrody "Lista Goncourtów: polski wybór", nad którą honorowy patronat sprawuje Akademia Goncourtów. O tym, komu przypadła tegoroczna nagroda tradycyjnie zdecydowało jury złożone ze studentów romanistyki, reprezentujących 12 uniwersytetów z całej Polski pod honorowym przewodnictwem pisarki i dziennikarki Olgi Stanisławskiej.
Książkę "La carte et le territoire" w języku francuskim wydało Wydawnictwo Flammarion. Powieść nie została jeszcze wydana po polsku.