Zakopiański teatr Witkacego zaprasza na cykl wydarzeń artystycznych "Nutko moja, Halny duje - Władek Tutka się dziwuje", poświęcony wybitnemu góralskiemu artyście - malarzowi i muzykowi, zmarłemu przed rokiem Władysławowi Trebuni-Tutce. Rezerwujcie sobie czas na piątek i sobotę!
W zamyśle organizatorów wydarzenie ma prezentować wszechstronny dorobek artystyczny Władysława Trebuni-Tutki. Obok twórczości muzycznej odbędzie się wystawa prac, na której znajdą się obrazy olejne jego autorstwa, projekty witraży i multimedialna prezentacja "Władysław nieznany".
Wraz z zespołem Trebunie-Tutki, którego Władysław był filarem, wystąpią artyści teatru Witkacego, a także muzycy z którymi Trebunie-Tutki tworzyli projekty muzyczne: Twinkle Brothers, Włodzimierz Kiniorski i Kinior Future Sound, zespół Voo Voo oraz Krzysztof Ścierański, Michał Kulety i Wojciech Konikiewicz.
Wydarzenie ma przypomnieć i wskrzesić atmosferę fascynacji góralszczyzną, która jeszcze w międzywojniu inspirowała środowiska awangardowe i artystyczne, zaś patron festiwalu - Władysław Trebunia-Tutka, artysta malarz i najwybitniejszy góralski skrzypek czasów współczesnych, będzie wymownym symbolem powrotu dawnych idei - podkreślił lider zespołu Trebunie-Tutki Krzysztof Trebunia-Tutka. Choć Władysława nie ma już z nami, jego duch pozostał w zespole i nadal nas inspiruje. Jest z nami w sztuce, którą nam przekazał - dodał.
Widzowie będą mieli okazję wysłuchać utworów z płyt zespołu Trebunie-Tutki takich jak "Higher Heights", "Janosik w Sherwood", "Songs of Glory", "Etno techno", a także z płyty "Tischner" poświęconej księdzu" prof. Józefowi Tischnerowi oraz albumu "Podniesienie".
Inicjatorem wydarzenia jest dyrektor teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza "Witkacego", Andrzej Dziuk. Finansowego wsparcia udzielił minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.
Władysław Trebunia-Tutka zmarł 3 grudnia 2012 roku w wieku 70 lat. Urodził się w 1942 roku w Poroninie. Od najmłodszych lat przejawiał wielki talent plastyczny i muzyczny. Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Zakopanem oraz Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie.
Brał udział w około 35 wystawach zbiorowych i miał 25 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Uprawiał projektowanie tkanin, malarstwo sztalugowe, witrażowe, malarstwo na szkle, kompozycje ścienne, pastel, olej, gwasz. Jego prace olejne i na szkle zakupiono do wielu kolekcji europejskich i amerykańskich, a malowidła i kompozycje ścienne Władysława Trebuni zdobią instytucje i domy prywatne. Artysta jest autorem m.in. oryginalnej polichromii w kościele parafialnym w Poroninie i witraży w kościele Salwatorianów w Zakopanem.
Władysław Trebunia-Tutka był jednym z najwybitniejszych góralskich "prymistów" (w muzyce góralskiej to grający pierwsze skrzypce) i niekwestionowanym autorytetem dla wielu pokoleń górali w dziedzinie kultury tradycyjnej. Niemal do końca swojego życia koncertował z zespołem rodzinnym Trebunie-Tutki, założonym i prowadzonym przez jego syna Krzysztofa.
Władysław Trebunia-Tutka był wielokrotnie odznaczany, m.in. medalem ministra kultury "Zasłużony dla Kultury Gloria Artis", Nagrodą im. Stanisława Witkiewicza oraz prestiżową Nagrodą im. Oskara Kolberga.